Sağlık

Göbek yağını eritmenin kanıtlanmış 6 yolu

Göbek yağı söz konusu olduğunda çoğumuzun rahat bir tavrı var. Peki göbek çevresinde biriken sevmediğimiz yağlardan nasıl kurtuluruz?

Göbek Yağını Kaybetmenin Kanıtlanmış 6 Yolu

Göbek yağı sadece estetik açıdan hoş olmakla kalmaz, aynı zamanda kardiyovasküler hastalık, özellikle hipertansiyon ve kalp krizi riskini de artırır. Organların etrafında biriktiği için onlara zarar verebilir.

Bu yağ türü visseral yağdır, vücutta daha az görünür olması nedeniyle deri altı yağdan farklıdır. Vücutta ve organların çevresinde visseral yağ oluşur. Dışarıdan görülmez ve deri altı yağlarından çok daha tehlikelidir. Bazı insanların neden diğerlerinden daha fazla iç organ yağına sahip olduğunu bulmak için araştırmalar devam ediyor, ancak bunun yetersiz beslenmeyle çok ilgisi olduğuna inanılıyor.

Göbek Yağını Kaybetmenin Kanıtlanmış 6 Yolu #1

İSÜLİN’E DİRENCİ AKTİF EDER

Viseral yağ, karaciğer, böbrekler, kalp ve akciğerler gibi kelimenin tam anlamıyla büyük organları etkilediği ve ateroskleroza neden olduğu tespit edildiğinden çok tehlikelidir.

Yüksek düzeyde visseral yağa sahip kişiler, kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları geliştirme riski daha yüksektir. Viseral yağ genellikle karaciğer çevresinde birikir ve karaciğerin insüline dirençli hale gelmesine neden olarak tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde artırır.

Bugün size kilo vermenin ve bu korkunç göbek yağından kurtulmanın bilimsel olarak kanıtlanmış 6 yolunu açıklıyoruz.

Göbek Yağını Kaybetmenin Kanıtlanmış 6 Yolu # 2

ŞEKERİ UNUTMAYIN

Eklenen şekerli yiyecekler, vücudumuz için son derece zararlı olan sağlıksız yiyeceklerdir. ABD’de yapılan bazı araştırmalar, bir kişinin yılda ortalama 69 kg şeker tükettiğini ve bunun birçok hastalığa neden olduğu tahmin ediliyor.

Şeker sadece kalori bakımından yüksek değil, aynı zamanda daha fazla göbek yağı biriktirmemizin nedenlerinden biri olan besin değerine de sahiptir. Bu nedenle işlenmiş ve ilave şekerleri ortadan kaldırmalı ve özellikle içeceklerde şekerden uzak durmalıyız. Şekersiz doğal içecekleri tercih etmeli, tükettiğimiz doğal meyve suları ve gazlı içeceklerin miktarını kontrol etmeliyiz.

Düşük karbonhidrat diyeti yapmanıza gerek yok. Bazı araştırmalar, rafine karbonhidratları basitçe değiştirmenin metabolik sağlığı iyileştirebileceğini ve göbek yağını azaltabileceğini gösteriyor.

Göbek Yağını Kaybetmenin Kanıtlanmış 6 Yolu # 3

LİMON SUYU DENEYİN

Limon suyu doğrudan göbek yağ kaybını düzenleyen bir karışımdır. Özellikle sabahları aç karnına son derece faydalıdır.

Bunun nedeni, limon suyunun mide asidi seviyelerini artırma, sindirimi iyileştirme ve yediğimiz yiyecekleri daha verimli bir şekilde parçalamaya yardımcı olma özelliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca karaciğerin detoks yapmasına ve düzgün çalışmasına yardımcı olur ve bu önemlidir çünkü vücuttaki en önemli organlardan biridir ve yüzlerce farklı işlevden sorumludur.

Bazı araştırmalar limon suyu tüketmenin metabolizmayı iyileştirmeye, iştahı azaltmaya ve istenmeyen yağ birikintilerini gidermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Göbek Yağını Kaybetmenin Kanıtlanmış 6 Yolu # 4

YÜKSEK LİFLİ GIDA TÜKETİMİ

Lif tüketmenin diyabet, yüksek kolesterol, kalp hastalığı, kabızlık riskini azaltmak ve sindirimi iyileştirmek gibi birçok faydası vardır.

Lif yemenin ayrıca kilo vermeye yardımcı olduğu, göbek yağını azalttığı ve genel kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir. İşe yaramasının nedeni, lif açısından zengin yiyecekler yemenin sizi tok tutma eğiliminde olması ve bu nedenle yemekten sonra uzun süre tokluk hissi sağlamasıdır.

Lifin bir başka avantajı da, daha az enerji içeren gıdalarda bulunma eğiliminde olmasıdır, bu da aynı hacimdeki gıda için daha az kalori anlamına gelir.

Hepimizin diyetimizde daha fazla lif ihtiyacı olduğu açık, birçok kişinin önerilen günlük lif miktarını tüketmediği tahmin ediliyor. Peki günlük ihtiyacı karşılamak için ne kadar lif yeterlidir? Kadınlar günde 21 ila 25 gram lif tüketmeli, erkekler ise günde 30 ila 38 gram lif tüketmelidir.

Diyet lifinin en iyi kaynakları meyveler, tam tahıllar, sebzeler, baklagiller ve daha spesifik olarak kinoa, fasulye, chia tohumları, lahana, yulaf ve çilek, böğürtlen gibi meyvelerdir.

Göbek Yağını Kaybetmenin Kanıtlanmış 6 Yolu # 5

ANTROPOLOJİK KOLUNUZU KONTROL ETMEK

Karbonhidratları tamamen bloke etmek zararlı olabilir. Ancak araştırmalara göre karbonhidrat içeriği yüksek gıdalardan uzak durmalı ve alımınızı azaltmalısınız.

Kontrollü karbonhidrat alımı olan bir diyet, glisemik indekste, yani yiyeceklerin kan şekerini yükseltme oranında azalma anlamına gelir. Göbek yağ kaybı için bir diyette, toplam kalorinin yüzde 40’ı karbonhidratlardan ve yüzde 15-20’si kaliteli yağlardan gelmelidir.

Bu nedenle karbonhidratı azaltmayın, özellikle işlenmiş karbonhidratları azaltın. Ayrıca protein kilo yönetimi için son derece önemli bir besindir. Yüksek protein alımı tokluk hormonunun salınımını artırır. Protein ayrıca metabolik hızı arttırır ve kilo kaybı sırasında kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur.

Göbek Yağını Kaybetmenin Kanıtlanmış 6 Yolu # 6

egzersiz

Aerobik egzersiz, fiziği iyileştirmenin yanı sıra kalp sağlığını ve genel sağlığı da iyileştirir. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, aerobik egzersizin göbek yağını eritmek için en iyi yöntem olduğunu gösteriyor.

Tempolu yürüyüş veya koşu gibi egzersizler yaparak özellikle iç organların yakınında en tehlikeli yağ olan göbek yağını etkili bir şekilde azaltabilirsiniz.

Direnç egzersizlerini unutmayın. Araştırmalara göre ağırlık kaldırmanın en belirgin faydalarından biri bel bölgesini inceltmesidir. Harvard’da yapılan bir araştırma, 20 dakikalık bir ağırlık kaldırma rutininin, savaşmaya ve göbek yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bu, direnç eğitiminin veya daha da iyisi, aerobik egzersizle kombinasyonlarının, kas kütlesini arttırırken karın yağını azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Göbek Yağını Kaybetmenin Kanıtlanmış 6 Yolu # 7

YEŞİL ÇAYI DENEYİN

Yeşil çay içebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden biridir. Yeşil çay, içeriğindeki maddeler sayesinde yağ hücrelerine parçalanması için sinyal gönderen hormonların seviyesini yükseltir.

American Journal of Clinical Nutrition, yeşil çay tüketmenin vücut yağ yüzdesini, özellikle de göbek yağını azaltmaya yardımcı olduğunu bildiriyor.

Yeşil çayın özellikleri, iyi bilinen bir karın yağ yakıcı olan kateşinler adı verilen bileşiklerle ilişkilidir. Bu nedenle, daha hızlı, daha etkili kilo kaybı ve daha fazla sağlık yararı için sabah kahvenizi bir fincan yeşil çay ile değiştirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu