Sağlık

Gıda takviyelerinin fazlası ciddi hasarlara yol açabilir

Antrenör görüyorum. Banu Bekman, Kovid-19 salgını sonrası bağışıklığı güçlendirmek için diyet takviyelerinin kullanımının artması konusunda uyardı.

Çok fazla diyet takviyesi ciddi hasara neden olabilir

Aşırı alınan diyet takviyeleri, hücresel toksisite veya diğer besinlerin emiliminin azalması gibi sorunlara neden olabilir. Yine diyet takviyelerinin etken maddelerle etkileşime girebilecek diğer ilaçlarla birlikte kullanılması hastaların tedavi süreçlerini tehlikeye atabilir.

Günümüzde başlıca beslenme sorunlarının artan çalışma temposu, kentleşme, doğru ve güvenilir gıdaya ulaşamama, sürdürülebilir gıda güvenliğini sağlayamama ve bilgisizlik olduğunu belirten Eczacılık Hizmetleri Programı Öğretim Üyesi. Anlıyorum. Banu Bekman, takviyeler hakkında bilgi paylaştı.

Çok fazla diyet takviyesi ciddi zararlara neden olabilir #1

NEREDEN SİPARİŞ VERDİĞİNİ BİLMEYEN ÜRÜNLERİN DİKKATİNE

Takviyelerin tablet, kapsül, likit ampul ve pastil gibi formlarda kullanıcıya sunulabilen, dozu belirlenmiş ürünler olduğunu kaydeden Bekman, şöyle devam etti: “Bu ürünleri kullanmanın temel amacı, bu gıdaların normal beslenmeyi desteklerken amino asitler, proteinler, vitaminler, mineraller, yağ asitleri gibi besinleri içermesidir. Ancak özellikle internette %100 bitkisel, tamamen doğal, yan etkisi olmayan ve zayıflatıcı, tedavi edici veya önleyici etkisi olduğu iddia edilen sloganlarla pazarlanan ürünler besin takviyesi değildir. Bu ürünlerin nerede ve ne kadar üretildiği belli değil. Takviye alırken bilinen ve güvenilen markalar tercih edilmelidir. Hangi ürünlerin onaylı olduğunu Bakanlığın internet sitesinde bulmak kolaydır. Ayrıca eczacılarımız ilgili sistemler üzerinden vatandaşların sağlık bilgilerini kontrol ederek takviyeler için ücretsiz danışmanlık hizmeti verebilmektedir.

Çok fazla diyet takviyesi ciddi zararlara neden olabilir # 2

HER BEDENİN GEREKSİNİMLERİ FARKLIDIR

Banu Bekman, “Kovid-19 salgını sonrası birçok kişi bağışıklığını güçlendirmek ve virüse karşı dirençli hale gelmek için besin takviyelerine geçmeye başladı” dedi. “Sonuç olarak birçok üretici, bu ilgiyi fırsata çevirmek isteyerek her gün yeni ürünler üretmeye başlamış ve gıda ve beslenme sektörü ile ilgili birçok yanlış ve eksik bilgi, uzman olmayan akademik unvanlarla yayılmaya başlamıştır. . Günümüzde viral enfeksiyonlara karşı bağışıklığı desteklemek için C ve D vitaminlerinin kullanımını öneren birçok klinik çalışma yapılmış olmasına rağmen, diğer vitaminler ve takviyeler için veri seviyeleri yetersizdir. Bu ürünlerin fazlalığı her zaman daha iyi oldukları anlamına gelmez ve kişiye onarılamaz zararlar verebilir. Her vücudun beslenme ihtiyaçları farklıdır. Aşırı diyet takviyeleri, hücresel toksisite veya diğer besinlerin emiliminin azalması gibi sorunlara neden olabilir. Yine diyet takviyelerinin etken maddelerle etkileşime girebilecek diğer ilaçlarla birlikte kullanılması hastaların tedavi süreçlerini tehlikeye atabilir. ifadeleri kullandı.

Çok fazla diyet takviyesi ciddi zararlara neden olabilir # 3

BAZI HASTALIKLARI OLAN KİŞİLER VE HAMİLELER DİKKATLİ OLMALIDIR

Özellikle hastalık veya hamilelik gibi durumlarda çok dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Banu Bekman, şu ifadeleri kullandı: “Diyet takviyelerinin kullanımında doktor tavsiyesi gereklidir. Önce vücuttaki seviyeyi kontrol etmeniz ve ardından doktorunuz tarafından dozu ayarlamanız önerilir. Gerçek besinlerin tüketimine öncelik verilir. Diyet takviyeleri gerçek besinlerin yerini alamaz. “Doğru, yeterli ve güvenli gıda alma imkanınız varsa, besin takviyeleri kullanmak yerine dengeli ve düzenli beslenerek vücudun ihtiyacı olan desteği alabiliriz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu