Ekonomi

Fed’in tahvil alımlarını bu yıl azaltmaya başlaması gündeme geldi

st Louis Fed Başkanı Bullard, istihdam artışındaki yavaşlamaya rağmen Fed’in bu yıl tahvil piyasalarını azaltmaya başlaması gerektiğini açıkladı.

Fed bu yıl tahvil piyasalarını kesmeye başladı.

Aziz Louis ABD Federal Rezervi (Fed) Başkanı James Ballard, geçen ay, istihdam artışındaki yavaşlamaya rağmen, istihdam fırsatları devam ettiği için bankanın bu yılın sonlarında büyük tahvil piyasalarını azaltmaya başlaması gerektiğini söyledi.

TARIM DIŞI İSTİHDAM AZALIYOR

ABD’de tarım dışı istihdam artışı Ağustos’ta beklenenden fazla yavaşlayarak 235.000’e geriledi. Beklentilere göre işsizlik %5,2 olarak açıklandı. ABD’de istihdam, koronavirüs vakalarının yeniden canlanması nedeniyle eğlence ve konaklama sektörlerinde işe alımların durmasının ardından Ağustos ayında yedi ayın en düşük seviyesine geriledi.

James Ballard

“ABD’DE İŞ OLANAKLARI VE İŞÇİ TALEP”

Financial Times ile yaptığı röportajda Bullard, işgücü piyasasındaki toparlanmanın durduğuna dair endişeleri reddetti. “Çalışanlar için yüksek talep ve işsizler için daha fazla iş fırsatı var.” dedi.

“FED BU YIL SONRAKİ PAZARI AZALTMAYA BAŞLAYACAK”

Bullard, Ağustos ayı sonlarında Fed’in varlık piyasalarını kısa sürede kesmeye başlamasını ve süreci gelecek yılın ilk çeyreğine kadar tamamlamasını istediğini söyledi. Şimdi, Bular Financial Times ile bir röportajda, “Genel bir resim olarak, Fed bu yıl varlık piyasalarını azaltmaya başlayacak ve gelecek yılın ilk yarısında tamamlayacak.” açıklama yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu