Ekonomi

Fed: Enflasyon baskıları beklenenden uzun sürebilir

Amerika Birleşik Devletleri dahil dünyanın dev ekonomileri, enflasyonda koronavirüs salgınına baskı yapma sorunuyla karşı karşıya. Kurumlar da onları analiz ederek ve bilgilendirerek bu amaca hizmet eder.

Fed: Enflasyonist baskılar beklenenden daha uzun sürebilir

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Kongre’yi enflasyondaki son artışın nedenlerinin beklenenden daha uzun olabileceği konusunda uyaracağını söyledi.

Fed, Başkan Powell’ın 28 Eylül’de ABD Senatosu Bankacılık, İskan ve Sivil İşler Komitesi’nde Coronavirüs Yardım, Destek ve Mali Güvenlik Yasası (CARES) ile ilgili konuşmasının metnini yayınladı.

EKONOMİ GÜÇLENMEYE DEVAM EDİYOR

Powell, koronavirüs aşılamasındaki ilerlemenin ve benzeri görülmemiş maliye politikası eylemlerinin toparlanmaya güçlü destek sağladığını kaydederek, ekonominin büyümeye devam ettiğini söyledi.

Reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yılın ilk yarısında güçlü bir hızla büyüdüğünü kaydeden Powell, büyümenin ikinci yarıda da güçlü bir hızla devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Jerome Powell

“İŞÇİ PİYASASI İYİLEŞTİRMELERİ İYİLEŞİYOR”

Salgından en çok etkilenen sektörlerin son aylarda toparlandığını ancak artan koronavirüs vakalarının bu sektörlerin toparlanmasını yavaşlattığına işaret eden Powell, genel ekonomik aktivitede olduğu gibi işgücü piyasası koşullarının da iyileşmeye devam ettiğini söyledi. NS

Powell, devam eden koronavirüs korkusu gibi salgınla ilişkili faktörlerin istihdamı artırdığını söyledi.

“DELTA VARIANT yavaş bir ekonomik toparlanmaya neden oldu”

Powell, enflasyonun yükselmekte olduğunu ve önümüzdeki aylarda gevşemeden önce yüksek kalmasının muhtemel olduğunu vurgulayarak, ekonomi normalleşirken ve harcamalardaki toparlanma devam ederken, özellikle arz sıkışıklığı nedeniyle fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskılar olduğunu söyledi. Gelecekte %2 hedefine düşmek.

Jerome Powell

“NORMAL PROSEDÜRE DÖNÜŞ GÜVENLİDİR”

Powell, ekonomik aktivitenin durması gibi normale dönüş sürecinin “benzersiz” olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Normalleşme devam ederken, darboğazlar, istihdam zorlukları ve diğer kısıtlamalar beklenenden daha büyük ve kalıcı olabilir, bu da enflasyon için yukarı yönlü riskler yaratır. Kalıcı yüksek enflasyon ciddi bir endişe haline gelirse, kesinlikle yanıt verir ve enflasyonun istikrarlı olmasını sağlamak için araçlarımızı kullanırız. hedefimiz ile.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu