Sağlık

Farkında olmasanız da kalbinizi yoran 4 besin grubu

Genetik faktörlerin dışında kalp sağlığı ağırlıklı olarak diyetten etkilenir ve diyetinize ekleyeceğiniz kalp dostu besinlerin yanı sıra nelerden kaçınmanız gerektiğine de dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Anlamasanız bile kalbinizi yoran 4 grup besin

Kalp, kanı vücutta hareket ettiren ve vücudun hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu besin ve elementlerin dolaşımını sağlayan organdır. Kalp bakımı vücudun geri kalanının bakımıdır ve sadece kalp dostu bazı yiyecekleri diyete dahil etmek değil, aynı zamanda zararlı olanlardan da kaçınmak önemlidir.

Farklı yiyeceklerin insan sağlığı üzerinde belirli etkileri vardır. Örneğin, meyve ve sebzelerin beslenmemizde vazgeçilmez besinler olduğunu ve kardiyovasküler hastalıkları ve bazı kanserleri önlemeye yardımcı olduğunu yıllardır biliyoruz. Benzer şekilde, araştırmalar, zayıf bir diyetin kolesterol, kan basıncı ve kardiyovasküler sistemi olumsuz etkileyebileceğini göstermiştir.

Farkında olmasanız da kalbinizi yoran 4 besin grubu #1

AKDENİZ DİYETİ TAVSİYE EDİLİR

Sağlıklı bir diyete ek olarak, egzersiz kardiyovasküler sağlığı korumak için hayati önem taşır. Araştırmalar, Akdeniz diyetinin kardiyovasküler hastalıkları önlemede yüzde 30’a kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Kalp hastalığından korunmak için tüketilebilecek besinler kadar önemli olan bir diğer şey ise uzak durulması gereken besinlerdir. İşte bilmeseniz de kalbinizi yoran 4 besin grubu:

Anlamasanız da kalbinizi yoran 4 besin grubu #2

DOYMAMIŞ YAĞLAR

Paketlenmiş kekler ve kurabiyeler ve kahvaltılık gevrekler, renkli tatlı süt, patates ve aromalı tatlı yoğurtlar kardiyovasküler sağlığa oldukça zararlı olabilir. Bunun nedeni, tüm bu gıdaların başlangıçta sıvı olan ancak hidrojenasyon nedeniyle katılaşan trans yağlar içerebilmesidir.

Gıda işlemede, sıvı doğal yağ içeren bazı bileşenlere hidrojen eklenir. Yiyecekleri daha uzun süre katılaştırmak ve mükemmel durumda tutmak için yüksek sıcaklıklarda yapılır. Bu yağlar vücuda hiçbir katkı sağlamaz, bu nedenle tamamen zararlı olabilirler. Ek olarak, tüketimi daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski ve daha fazla tip 2 diyabet ile ilişkilidir.

Kuruyemiş gibi bazı gıdalar, vücut için iyi olan ve aynı zamanda yakıt olarak kullanılan çoklu doymamış yağlar içerir. Bu tür yağların günlük kalorinin yüzde 25-30’unu oluşturması önerilir.

Anlamasanız da kalbinizi yoran 4 besin grubu#3

ÇOK SODYUM İÇEREN BESİNLER

Atıştırmalıklar, özel paketlenmiş tatlılar, cips, dondurma ve şekerlemeler ise uzak durulması gereken diğer bir besin grubudur. Turşu, zeytin ve et suyu gibi işlenmiş gıdalar ve çok miktarda tuz kalp sağlığınız için risk oluşturabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) şu anda günde 2 gramdan fazla sodyum tüketilmemesini önerdiği ve uzmanların yüksek tansiyondan kaçınmak için limiti 1,5 gram olarak belirlediği düşünülürse, bu tür gıdaların tüketimini sınırlamak kalp sağlığı için yeterli olabilir. NS

Anlamasanız da kalbinizi yoran 4 besin grubu#4

ET İŞLEME

Kırmızı et doymuş yağlar içerir, bu nedenle uzmanlar, özellikle işlenmiş et olmak üzere aşırı kırmızı et tüketiminden kaçınılmasını önermektedir. Benzer şekilde, Harvard Üniversitesi Beslenme Departmanı tarafından yürütülen bir araştırma, bu tür etleri yemenin, kanser ölümlerinin yanı sıra kardiyovasküler hastalık riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.

Anlamasanız da kalbinizi yoran 4 besin grubu#5

ŞEKERLİ İÇECEKLER

Ülkemiz şekerli içeceklerin büyük bir tüketicisidir. Çeşitli araştırmalar, düzenli rafine şeker tüketiminin metabolik ve kardiyovasküler disfonksiyona katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır.

Araştırmacılar rafine şeker alımını obezite, yağlı karaciğer, insülin direnci, hiperinsülinemi, dislipidemi ve hipertansiyon gibi bir dizi hastalığı içeren metabolik sendromla ilişkilendirdi.

Bu yan etkiler, çalışmalardan elde edilen verilere göre, bu şekerli içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılan ve kalbe glikozdan daha zararlı olan büyük miktarlarda fruktozun varlığı ile ilgilidir.

Bu gıdalardan kaçınarak ve fındık, yağlı balık veya zeytinyağı gibi kalbinizin düzgün çalışmasını sağlayan birçok ürün ve gıdadan bazılarını ekleyerek genel sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu