Gündem

Fahrettin Koca: Hatırlatma dozu zamanı gelen 6 milyon insan var

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Kotsa, vatandaşlara aşılarını yaptırmaları çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirüs Bilim Kurulu’nun telekonferans yoluyla gerçekleştirdiği toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, Bilim Kurulu’nun kişisel eğitim gündemi, salgının seyri ve aşılama programının devamı konusunda mutabık kaldığını söyledi.

“ONLARI KORUMAK BİZİM SORUMLULUĞUMUZ BÜYÜK”

Çalışmaların tamamlandığını ve çocukların salgın ortamında eğitimlerine ara vermeden devam edebilmeleri için yüz yüze eğitime başladıklarını kaydeden Koca, şunları kaydetti: “Onları korumak büyük bir sorumluluğumuz var. Her vatandaşın hassasiyetle hareket edeceğine inancımız tam. Biz Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gerekli tedbirleri aldık. gerekli düzenlemeleri yaptık, gerekli önlemlerimizi aldık.” “Birlikte harekete geçiyoruz. Okullarımızın ve öğrencilerimizin durumunu yakından takip ediyoruz.” Tedbirleri takip edip güncelleyeceğiz. Şu anda önlemleri izleme ve uygulama sürecindeyiz.” ifadeleri kullandı.

Fahrettin Koca: Hatırlatma dozu 1 gelen 6 milyon kişi var

“Vakaların yüzde 90’ı ya aşısız ya da aşısız”

Bilim Kurulu’nun bir diğer gündeminin de salgının seyri ve hastalığın tedavisine ilişkin güncel gelişmeler olduğunu belirten Koca, geçmişte birçok kez şunları söyledi: Çeşitlemeler olacak, bunlar sağlık çalışanlarının gündeminde önemli bir konu ama vatandaşın uyması gereken bir durum yok” dedi. hakkında açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı.

Virüsün doğası gereği mutasyonunun beklendiğini vurgulayan Bakan Kotsa, şu açıklamalarda bulundu:

“Yeni mutasyonları önlemenin çözümü, aşı programının dünya çapındaki başarısıdır. Aşılama oranlarının düşük olduğu ülkelerde virüs kolayca mutasyona uğruyor ve oradan tekrar dünyaya yayılıyor. Hedefimiz, aşı programını tamamlamak. toplum bağışıklığı ile başarıyla sürdürüyoruz.

Bu noktada aşı programı ile ilgili bazı önemli hususlara dikkat çekmek istiyorum. Hastanelerimizdeki aktif vakaların yaklaşık yüzde 90’ı aşılanmamış veya aşılanmamış kişilerdir. Aşı tamamlanmış olmasına rağmen hastalanıp hastaneye kaldırılanların oranı yaklaşık yüzde 10’dur.

“3 GENEL BAKIŞI OLAN İNSANLARIN VAKA AZDIR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Kotsa, “Aşılanmış kişiler”2 doz inaktive aşı olup ikinci dozdan 3 ay sonra rapel dozu olan veya son 6 ay içinde iki doz mRNA aşısı yaptıran kişiler olduğunu kaydetti. Erkek eş, “Bilgilerimiz inaktif aşıdan 3 ay sonra verilen hatırlatma dozunun korumayı önemli ölçüde artırdığını gösteriyor. 3 doz aşı olan vatandaşlarımızın oranı vaka sayısında yüzde 2’nin altında.” bir açıklama yaptı.

Fahrettin Koca: Hatırlatma dozu 2. gelen 6 milyon kişi var

“BELLEK DOZU” İLK TÜRKİYE’DE BAŞLADI”

Bakan Kotsa, mRNA aşısı olanların ne zaman hatırlatmaya ihtiyacı olacağına dair şu bilgileri de paylaştı:

“2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci dozdan 5-6 ay sonra rapel doza ihtiyacı olacağı öngörülmektedir. En önemli örneklerden biri de ikinci dozdan 6 ay sonra vaka sayılarındaki hızlı artıştır. İsrail, “18 yaş üstü nüfusun tamamını aşıladı. Türkiye’de hatırlatma dozu belirlendi ve uygulamaya erken başlandı, 100 bin vakanın potansiyel etkisi günde yaklaşık 20 bin vaka ile sınırlı kaldı.”

Fahrettin Koca: Hatırlatma dozu 3'e gelen 6 milyon kişi var

“HATIRLAMAMIZ GEREKEN 6 EUROS VATANDAŞIMIZ VAR”

Koca, tüm parametrelerin virüsten korunmak için hatırlatma dozu uygulamasının son derece önemli olduğunu gösterdiğini kaydetti. “Ülkemizde rapel dozu zamanı gelen yaklaşık 6 milyon insan var. Vakit kaybetmeden rapel dozu almanızı tavsiye ederiz. Her türlü aşının sınırlı bir süre için yüksek düzeyde koruma sağladığı görülüyor. Kendimizi koruyalım. ve sevdiklerimiz. Kişilere aşılarımız tam bağışıklık sağlanana kadar” dedi. O çağırdı.

Sağlık Bakanı Koca, Tedbirlere uyum konusunun Bilim Kurulu’nda da tartışıldığını söyledi. “Önlemlere uyumda gözle görülür bir gevşeme var görünüyor. Maskeye, mesafeye ve temizlik kurallarına gösterdiğimiz hassasiyet bir koruma kalkanıdır. Bunlardan asla taviz verilmemelidir. Hele milyonlarca öğrencimiz yüz yüze gelmeye başlamışken. -yüz eğitimi. ». uyarısını yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu