Teknoloji

Facebook’un WhatsApp mesajlarını okuyabildiği iddia edildi

ProPublica tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Facebook, WhatsApp’ta kullanıcıların mesajlarını okuyabiliyor.

Facebook'un WhatsApp mesajlarını okuyabildiği söyleniyor

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp bildiğiniz gibi uçtan uca şifreleme kullanıyor ve sadece sohbetteki kişiler mesajları okuyabiliyor.

Kâr amacı gütmeyen bir gazetecilik araştırma kuruluşu olan ProPublica, Facebook’un uçtan uca şifreleme özelliğini kaldırarak WhatsApp mesajlarını istediği zaman okuyabileceğini iddia etti.

YENİ BİR SKANDAL DAHA

Bu referans doğruysa, Kullanıcıların mesajlarına erişimi olmadığını defalarca dile getiren Facebook’ta büyük bir sorun olabilir.

Kullanıcılara göre ProPublica, WhatsApp çalışanları uygunsuz içerik olarak işaretlendi Mesajları gördüğünü söylüyor.

Ayrıca şirketin mesajların içeriğini görmek zorunda kalmadan yasaklı içeriği tespit etmek için büyük miktarda meta veri topladığını belirtiyor.

MARK ZUCKERBERG FACEBOOK

ProPublica tarafından yayınlanan bir rapora göre Facebook, WhatsApp moderatörlerine katı gizlilik kuralları uyguluyor.

“İçerik denetleyicisi” başlıklı iş ilanlarında Facebook veya WhatsApp’tan bahsedilmiyor. Çalışanlar bir gizlilik sözleşmesi imzalamak üzere işe alınır.

WhatsApp şifreleme kullandığından, yapay zeka algoritmaları tüm konuşmaları kendi başlarına tarayamaz. Bunun yerine moderatörler, gönderisi uygunsuz olarak işaretlenmiş bir kullanıcıdan gelen mesajların içeriğine erişebilir. Ek olarak, bu mesajlar resimler ve videolar içerir.

ZUKERBERG REDDEDİLDİ

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 2018 yılında ABD Senatosu’na yaptığı açıklamada, WhatsApp mesajlarının uçtan uca şifrelendiğini ve bu mesajlara kimsenin erişemeyeceğini söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu