Ekonomi

Evergrande’nin elektrikli otomobil hisseleri yüzde 26 değer kaybetti

Cuma günü piyasa kapandıktan sonra Çinli Evergrande’nin elektrikli otomobil ünitesiyle ilgili “belirsiz bir gelecekle karşı karşıya olduğu” uyarısı, bugün piyasaların açılışında kayıplara neden oldu.

Evergrande elektrikli otomobil hisseleri %26 düştü

Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi borçlarla dolu Evergrand’daki likidite krizi, şirketin diğer birimlerini olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Evergrande elektrikli otomobil biriminin hisseleri, nakit hızlı bir şekilde enjekte edilmediği takdirde belirsiz bir gelecekle karşı karşıya olduğu uyarısının ardından bugün yüzde 26 düştü ve ayrıca RMB hissesi ihracından çekildiğini duyurdu.

SATIN ALMA HAZIRLIKTAN SONRA UYARI

Cuma günkü piyasa kapanışının ardından gelen uyarı, Evergrand likidite krizinin şirketin diğer birimlerini olumsuz etkilediğinin en açık işareti olarak görüldü.

China Evergrande New Energy Vehicle Group’un hisseleri Hong Kong’a 1,66 dolara düştükten sonra yüzde 2,2 değer kaybetti.

10 YILDAKİ EN DÜŞÜK SEVİYE

Evergrande hisseleri ise geçen hafta yüzde 5 artarak 10 yılın en düşük seviyesi yakınında sabit kalırken, Evergrande dolar tahvilleri yatırımcılar tarafından rahatsız edici olarak tanımlanan seviyelerdeydi.

Evergrande elektrikli otomobil hisseleri %26 düştü #1

EVERGRANDE KAYIP ÖDEME

Evergrande, geçen hafta dolar cinsinden tahvil ödeme tarihini kaçırdı. Şirketin geri ödemelerdeki sessizliği, 30 günlük ödemesiz dönem sona erdiğinde uluslararası yatırımcıların büyük kayıplarla karşılaşma olasılığını artırdı.

KÜRESEL KRİZİN TECRÜBESİ RİSKİ ARTIYOR

Evergrande’nin borçlarını ödeyememesi üzerine küresel bir krizle ilgili endişeler biraz azalmış olsa da, şirket bir sonraki büyük borç piyasası testini 29 Eylül’de yapacak.

Şirket, Mart 2024’te sona eren dolar cinsinden yüzde 9,5 değerindeki tahvil için 47 milyon 500 bin dolarlık kupon ödemek zorunda kalacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu