Sağlık

Evde yapılan konserve ‘Botulismus’ riski taşıyor

Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, konservelerin hazırlanmasında bilinçsiz yapılan işlemlerin ölümcül bir zehirlenme türü olan “Botulismus”a neden olabileceğini söyledi.

Evde konserve

Ev yapımı konserveler, mevsiminde olmayan meyve ve sebzeleri yeme imkanı sağlar. Domates başta olmak üzere mevsim meyve ve sebzelerini mevsim dışı yemek ve geleneksel yöntemlerle kendi konservesini yapmak isteyenler hayati kurallara dikkat etmelidir. Uygun yöntem ve koşullarda hazırlanmayan konserve yiyecekler ölümcül zehirlenmelere neden olabilir.

Gıda İşleme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, uygun şekilde hazırlanmayan konserve yiyeceklerde oluşabilecek tehlikelere dikkat çekti.

Evde konserve yapmak botulizm riskini taşır # 1

Tahliye doğru yapılmalı

Doç. Dr. Uzel, konserve hazırlarken tüketicilerin uyması gereken hijyen şartlarını şöyle anlattı: “Tüketiciler, özel sebze gıdalarını kurutmak veya dondurmak gibi alternatif yöntemleri de denemeliler. Tercihen ev yapımı olan konserve yiyeceklerde cam kavanozlar kullanılmalı, plastik ambalaj kullanılıyorsa onaylı bir malzeme olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca deforme olmuş ve paslı kapaklar kesinlikle kullanılmamalıdır. Kapaklar en az 15-20 dakika kaynatılmalı ve her kullanımdan sonra yenilenmelidir. Yiyecekler asitlik derecesine uygun sıcaklık ve sürede pişirilmelidir. Kavanoz kapağında şişme veya sızıntı olmamalıdır. Şişen, tadı, rengi ve kokusu kötü olan konserve yiyecekler yenmemelidir. Tadındaki bozulma her zaman belli olmadığı için gerekli önlemler alınmalıdır. Marketten konserve alıyorsanız, son kullanma tarihini, etiketini ve resmi hizmet lisans beyanlarını dikkatlice kontrol etmelisiniz. Hasarlı, dış kıvrımları, paslı, sızıntı yapan ambalajları ve kapağı açıldığında fışkıran kapları kesinlikle tercih etmemelisiniz” dedi.

Konserve ev botulizm riski taşıyabilir #2

TEHLİKELİ BİR BAKTERİ

Botulizm vakası hakkında da bilgi veren Ruhan Aşkın Uzel, Botulismus zehirlenmesine clostridium botulinum adı verilen bir bakterinin içindeki bir toksin neden olur. Clostridium botulinum, basınca ve sıcaklığa karşı yüksek dirençli dayanıklı bir mikroorganizmadır. Bu tür zehirlenmelere neden olan etkenlerden biri de çoğu konserve gıdanın yetersiz sürede, gereğinden düşük sıcaklıkta ve dolayısıyla yeterince pişirilmeden hazırlanmasıdır. Rahatsızlık, kabı tükettikten sonra bireyin direnci ve çevre koşulları gibi faktörlere bağlı olarak 12 ila 72 saat sonra şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, görme bozuklukları ve kas güçsüzlüğü gibi şikayetlerle kendini gösterir. Bu durumda zamanında müdahale ve uygun tedavi gerektiren bir durum söz konusudur ve rahatsızlık görülür görülmez bireysel tedbirlere başvurmadan en kısa sürede en yakın hastaneye başvurmak gerekir. dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu