Ekonomi

Esnaf teşkilatı perakende yasasının güncellenmesini istiyor

TESK Başkanı Palandöken, perakende sektörüne yönelik düzenlemelerin enflasyonun düşürülmesine de yardımcı olacağı gerekçesiyle bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Ticari kuruluş perakende yasası hakkında bilgilendirilmek istiyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların yumuşama sürecinden kurtulmaya çalıştıklarını, ancak en önemli sorunun perakende yasasının güncellenmesi olduğunu söyledi. “Salgın nedeniyle mücadele eden ve bu önemle işlerini toparlamaya devam eden tacirlerimizin normalleşme sürecinin hız kazandığı en önemli sorunu hala market zincirleri.

“YASAL AÇILMALARI ÖNLEMEK İÇİN MANTIK HUKUKU ZAMAN KAYBETMEDEN UYGULANMALIDIR”

Parlamento’ya düzensiz maruz kalmaları önlemek için perakende sektörünü düzenleyen yasa gecikmeden çıkarılmalıdır. Fiyat artışlarının yüksek olduğu piyasalarda dengeleri bozan market zincirlerinde kuralların getirilmesi enflasyonun düşürülmesinde öncelikli bir adım olacaktır. Haksız rekabetin yol açtığı bu düzen, üreticiler ezilirken tüccarları da yok ediyor. “Vatandaşların satın alma gücünü azaltırken KOBİ’lerin üretimini engelliyor.” ifadeleri kullandı.

Ticari kuruluş 1 numaralı perakende ticaret yasası hakkında bilgilendirilmek istiyor

“PİYASA DENGESİNE KARŞI OLAN SİPARİŞ TEKLİFLERİ DE ETKİLİYOR”

Palandöken, tekel fiyatlarının enflasyonu doğrudan etkilediğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Enflasyonun düşmemesinin nedeni, KOBİ’lerin ve tüccarların tekel fiyatına karşı rekabet edememeleridir. Fiyatlardaki düşüş rekabetten kaynaklanmaktadır. Aksi takdirde makas enflasyona daha açık olacaktır. Esnafın bulunması ve pazarlarda rekabet edebilmesi vatandaşın cebine de fayda sağlıyor. Esnafımız haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını istiyor, sermaye değil. Bu nedenle, tüccarlarımızın daha hızlı normale dönebilmeleri için perakende ticaret yasasının acilen güncellenmesi gerekiyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu