Ekonomi

Eskişehir’de sıcak su ile yıllık 1.200 ton domates üretiliyor

Eskişehir’de bir domates serasında jeotermal su kaynağından ürünlere verilen sıcak su eş zamanlı olarak gerekli sıcaklığı sağlamakta ve verimi artırmaktadır.

Eskişehir'de sıcak su ile yılda 1.200 ton domates üretiliyor.

Eskişehir’in Çifteler mevkiinde jeotermal su kaynakları kullanılarak üretimin yapıldığı bir serada yılda ortalama 60.000 fidan ve 1.200 ton domates yetiştirilmektedir.

KIŞ AYINDA HAVA SICAKLIĞI AŞAĞIDAKİ TERMİK SU SICAKLIĞI ENERJİLER

Hava sıcaklıkları özellikle kış aylarında sıfırın altına düşse de sıcak su sayesinde yılın her zamanında farklı domates çeşitleri üretilebilmektedir. Seranın iç ortam sıcaklığı 27 derecede sabit tutulurken, jeotermal su kaynağından sağlanan sıcak su 55 dereceye ulaşıyor.

JEOTERMAL SU ISITMA MALİYETLERİNİ AZALTIR

Avrupa ülkelerinde genellikle tercih edilen topraksız tarımı ürettikleri serada gerçekleştirdiklerini söyleyen Ziraat Mühendisi Yasin Sarıkoç, jeotermal su kaynağı sayesinde ısınma maliyetlerini düşürdüklerini söylüyor.

Eskişehir'de yıllık 1.200 ton sıcak su ile domates üretiliyor #1

“ÖNCE ISITMA MALİYETİ EN AVANTAJDIR”

Jeotermal su kaynağı sayesinde en verimli ve ekonomik üretimin yapıldığını belirten Ziraat Mühendisi Sarıkoç, “Bu serada son yıllarda ülkemize gelen ve Avrupa’da popüler olan topraksız tarım yapıyoruz. Bu tür üretimde jeotermal kaynak suyu kullanarak ısınma sağladığımız seralarda domates yetiştiriyoruz. Öncelikle ısınma maliyetleri açısından daha avantajlıdır. Geri dönüştürülebilir bir kaynak. Ülkemizde ağırlıklı olarak Eskişehir ve çevresinde yer alması nedeniyle bu alanlarda domates yetiştiriciliğinde veya topraksız tarımda ısınma amaçlı kullanılmaktadır.

Eskişehir'de sıcak su ile yılda 1200 ton domates üretiliyor #2

ISIYI KENDİMİZ AYARLAYACAĞIZ

Bu sıcak sular tam otomatik olduğu için tesisi istediğimiz sıcaklıkta istediğimiz kadar tutabiliyoruz. Yani bitkinin istenilen sıcaklığına daha kısa sürede ulaşmamızı sağlar. Daha ekonomik ve verimli üretim yapmamızı sağlıyor.” dedi.

Eskişehir'de sıcak su ile yılda 1.200 ton domates üretiliyor #3

“JEOTERMAL SU İLE TAM SERA OTOMASYON SİSTEMLERİNDE ÇEŞİTLİ ÇEŞİTLER ARTIRILIYOR”

Oluşturulan koşullar sayesinde farklı sebzelerin yetiştirilebileceğini vurgulayan Sarıkoç, şunları kaydetti:

“Yıllık ortalama 50-60 bin fidan ile bir yılda 1.200 ton üretim yapılabilmektedir. Şu anda bu serada pembe domates çeşidi üretilmekte ancak bu koşullar; Kırmızı domates, tek domates, biber ve salatalık için de uygundur. Şu anda pembe domates olarak yapıyoruz. “Genel olarak, jeotermal su ile tam otomatik sera sistemlerinde farklı türde sebzeler yetiştirilebilir.”

Eskişehir’de sıcak su ile yılda 1.200 ton domates üretiliyor VİDEO

Eskişehir'de sıcak su ile yılda 1.200 ton domates üretiliyor #4

Eskişehir'de sıcak su ile yıllık 1.200 ton domates üretiliyor #5

Eskişehir'de sıcak su ile yılda 1200 ton domates üretiliyor #6

Eskişehir'de sıcak su ile yılda 1.200 ton domates üretiliyor #7

Eskişehir'de sıcak su ile yılda 1.200 ton domates üretiliyor #8

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu