Gündem

Erzurum’da asırlık Bardız kilimi, eski motifleriyle yeniden dokunuyor

Erzurum’da el sanatları tarihinde önemli bir yere sahip olan, dokuma tekniği ve iplik kalitesi ile ünlü olan Bardız halısı, yerinde inceleme yapılarak eski desenlerle yeniden gün yüzüne çıkıyor.

Erzurum'daki ebedi Bardız halısı eski desenleriyle yeniden dokunuyor.

Geleneksel giyim, el sanatları, halı dokuma, nakış, takı ve tasarım gibi atölyelerin bulunduğu Yakutiye bölgesinde yer alan Erzurum Olgunlaşma Enstitüsü, bir yandan araştırma, geliştirme (Ar-Ge), değerlendirme, arşivleme ve üretim çalışmaları bir yandan da unutulur. Zanaatların yaşatılmasına katkı sağlar.

SELUK’TAN Dokunmak

Şenkaya ilçesine bağlı Bardız mevkiinde, geçmişte bölgeye hakim olan Selçuklu döneminde yapılan Bardız halısının unutulmaması için enstitünün Ar-Ge departmanı tarafından saha araştırması yapılıyor.

Mahalleleri ziyaret etmeyi düşündükleri kilim çeşitlerini ve desenleri yeniden tasarlayan enstitü, bir yadigâr olan iki asırlık dokumacılığı geri getiriyor.

Enstitü müdürü Fatma Taşbaşı, halıyı bulan milletin Türkler olduğunu ve insanların Orta Asya’dan Anadolu’ya göç ederek zengin bir kültürle tanıştıklarını söyledi.

Erzurum'daki ebedi Bardız halısı eski desenleriyle örülmüştür #1

EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ KÖK RENK İLE YAPILMASIDIR.

Taşbaşı, Bardız halısının yapımı hakkında bilgi verdi. Halının en önemli özelliği kök boyalarla yapılmış olmasıdır.Anadolu’daki diğer desenlerden ayıran özelliği zeminin tamamen siyah olmasıdır.Zenk düğüm tekniği ile renklerin birleştiği ve birleştiği yerde bir düğüm vardır. birleştirme ve boşluk olmaması Bardız kiliminin en önemli özelliğini katmaktadır.” dedi.

Erzurum'daki asırlık Bardız halısı eski desenleriyle örülmüştür #2

GIDA MOTİFİ BUNU FARKLI KILAR

Taşbaşı, enstitüde yok olmaya yüz tutmuş zanaatları yaşatmak için öğretmenlerle birlikte bu işe gönül verdiklerini söyledi.

Taşbaşı, halılarda daha çok geometrik süslemelerin ve desenlerin kullanıldığını söyledi. “Bardız halısını farklı kılan önemli unsurlardan biri de gül. Orta Asya’dan gelen desenlerin çoğu geometrik bezemelere sahip ama yerel boyuta geçince daha çok gül deseni kullanılıyor. Halıların en önemli özelliği gül motifli olmalarıdır”. dedi.

Erzurum'daki asırlık Bardız halısı eski desenleriyle yeniden dokunuyor #3

200 YILLIK KAFKASYA VE ANADOLU BİRİMİ

Bölgenin endemik bitkisinin de halılarda kullanılan birçok desene işlendiğini kaydeden Taşbaşı, şunları kaydetti:

“Ar-Ge departmanının yerinde yaptığı araştırma sonuçlarına göre Bardız halıları ağırlıklı olarak siyah zemin üzerine yapılıyor. Bu halılara iri güller dikkat çekiyor. Halılara yapılan güller ağırlıklı olarak Doğu Anadolu’nun yerel endemik bitkilerinden geliyor. . . , ancak diğer yandan Kafkas kilimleri Kafkaslardan geliyor. “Hem Kafkas motifleri hem de yerel süslemeler birbirini etkiledi ve bu da sonuçlandı. Doğu Anadolu bu anlamda endemik bitkiler açısından zengin bir bölgedir. Bilinen en eski, yaklaşık 200 yıllık projeler, Ar-Ge Bölümü hocalarının yerinde yapılan araştırmaları sayesinde enstitümüzde hayata geçiriliyor. “

Erzurum'daki ebedi Bardız halısı eski desenleriyle örülür #4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu