Ekonomi

Erzincan’da yaylaya çıkan göçerler geri dönüş yolculuğuna geçti

Yaz aylarında sürüleriyle birlikte Erzincan yaylalarında kalan Yörükler, ekonomik faaliyetlerine yeniden başlamış, sonbaharın gelmesi ve havaların soğumasıyla geri dönmüştür.

Erzincan'da yaylaya giden Yörükler dönüş yolculuğuna başladı

İlkbaharda karlar eriyince, küçükbaş hayvanları beslemek, süt ve süt ürünleri üretmek için Munzur Dağı’nın yaylalarına giden Yörükler, havaların soğumasıyla dönüş yolculuğuna başladı.

Mayıs ayında Erzincan’ın yaylalarına giden Yörükler, Eylül ayı sonlarında ekinlerini alarak şehir merkezine inmeye başladılar.

MUNJOUR PLAKALARINDAN DÖNÜŞ YOLCULUĞU

Yaz aylarında Erzincan’daki yaylalara giden Şavaklılar, 5 aylık bir aradan sonra dönüş yolculuğuna başladı. 2.200 rakımlı Munzur Yaylası’na dönüş yapan yapımcı Seyithan Dalcan, geçmişten gelen göçebe olarak yaşamaya devam ettiklerini söyledi.

5 AY HALI ÜZERİNDE YAŞIYORLAR

Seyithan Dalcan, “5 ay sonra dönüyoruz, şimdi evlerimizi dolduruyoruz. Mayısta dağa çıkıyoruz, ekimde dağdan dönüyoruz. Gördüğünüz gibi bu bizim hayatımız. Gördüğünüz gibi, bizim hayatımız göçebeydi. Bu bizim hayatımız. hep göçebe olduk, yaylalarda geceleri keçe altında uyuruz.

Erzincan'da yaylaya giden Yörükler 1 numaralı dönüş yolculuğuna çıktı

HAYAT YAPAR VE TULL PEYNİR ÜRETİYORUZ

Burada Tulum peyniri üretiyoruz. Kuzularımızı voleybola koyuyoruz, alıp kesiyoruz ve 5 ay içinde tüccarlara satıyoruz. Tulum peynirinin değerlendirilmesini istiyoruz” dedi. dedi.

SÜRÜYLE GRUP YÜRÜYÜŞÜ

Binlerce koyun ve keçi ile gece gündüz dağları aşarak yolculuğuna devam eden Yörükler, çoğu zaman hem dinlenmek hem de hayvanlarını dinlendirmek için molalar verirler.

Göçebelerin zorlu dönüş yolculuğu objektiflere yansıdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu