Teknoloji

Erdoğan: Elon Musk ve SpaceX’i şantaj ve baskıya boyun eğmedikleri için kutluyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 5B uydusunun SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılmasının ardından Türkiye’ye karşı yürüttüğü lobicilik direnişinden dolayı Elon Musk ve SpaceX’i tebrik etti.

Erdoğan: Şantaj ve baskıya boyun eğmedikleri için Elon Musk ve SpaceX'i tebrik ediyoruz

Türkiye’nin yeni iletişim uydusu Türksat 5B, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden 06:58’de fırlatıldı. Lansman sırasında Türksat Genel Müdürlüğü’nde Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde tören düzenlendi.

VİDEO MESAJ ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katıldığı törene videolu mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türksat 5B uydusunun fırlatılışına ilişkin görüntülü mesajı – VİDEO

“TÜRK KARŞISINDAKİ DİRENİŞ İÇİN TEBRİK MASKESİ”

Erdoğan, bugün Türkiye ve Türk milleti için bir gurur anını daha izlemenin heyecanını yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Ülkemizin uzaydaki en güçlü ve en yüksek kapasiteli iletişim uydusu olan Türksat 5B’yi fırlattık. Bu uydu projesine de SpaceX Falcon 9 roketini tercih ettik. Lobinin şantaj ve baskısına karşı yüzüm ve milletim boyun eğmedi. Türkiye, Sayın Musk ve SpaceX’e teşekkürler. “Sizin adına tebrikler. “Türksat 5B uydumuz, 42 derece doğu yörüngesine hizmet eden ve televizyon yayınının ağırlığını taşıyan Türksat 3A ve Türksat 4A uydularına yedek görevi görecek.” ifadeleri kullandı.

Erdoğan: 1 Numaralı şantaja ve baskıya boyun eğmediği için Elon Musk ve SpaceX'i tebrik ediyoruz

“Space-X İLE İŞ BİRLİĞİMİZİN DEVAM ETMESİNİ UMUT EDİYORUM”

Türksat 5B’nin lansmanı ile veri aktarım hızı ve kapasitesinin 15 kattan fazla artacağını kaydeden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu sayede internet erişiminin sınırlı olduğu yerlerde kara, deniz ve hava araçları da dahil olmak üzere kapsama alanındaki kullanıcılara genişbant uydu ve internet hizmeti sunulacaktır. Uydumuz 35 yılı aşkın manevra ömrü ile 42 derece doğu yörüngesinde frekans ve yörünge kullanım haklarının korunmasını sağlayacaktır. “Ülkemize ve milletimize güç katacak Türksat 5B uydusunun ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. SpaceX ile uzay alanında başarılı ortak çalışmalarımızın artarak devam etmesini temenni ediyorum.”

Erdoğan: 2 numaralı şantaja ve baskıya boyun eğmediği için Elon Musk ve SpaceX'i tebrik ediyoruz

Erdoğan: Elon Musk ve SpaceX'i şantaja ve baskıya boyun eğmediği için tebrik ederiz #3

Erdoğan: Elon Musk ve SpaceX'i şantaja ve 4 numaralı baskıya boyun eğmediği için tebrik ederim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu