Sağlık

Eozinofil hastalığı şikayetleri reflü ile karıştırılabiliyor

Gastroenterolog Dr. Tülin Kendir Koçak, sıklıkla reflü ile karıştırılan eozinofil hastalığı hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Eozinofillerle ilgili şikayetler reflü ile karıştırılabilir

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilen eozinofili, özellikle erkeklerde daha sık görülmektedir. Yemek borusu iltihabı olarak bilinen hastalığın en karakteristik özelliği yutma güçlüğüdür.

İzinofilik özofajitin daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde reflü gibi semptomlarla ortaya çıktığını bildiren gastroenterolog Dr. Tülin Kendir Koçak, reflü olan bazı hastalarda eozinofilik özofajit görülebileceğini vurguladı.

Eozinofillerle ilgili şikayetler reflü ile karıştırılabilir #1

GELİŞİME NEDEN OLABİLİR

Eozinofilinin hastaya yutma güçlüğü, yemeklerin yapışması gibi çok önemli şikayetlere neden olduğunu belirten gastroenterolog Dr. Tülin Kendir Koçak, kişinin yemek borusu kanseri teşhisi konduğunda aynı şikayetleri yaşayabileceğini ifade etti. Eozinofilik özofajiti olan küçük çocuklarda mide bulantısı, geğirme, kusma, erken tokluk, yetersiz beslenme, karın ağrısı, yutma güçlüğü ve gelişim geriliği olduğunu bildiren Dr. Tülin Kendir Koçak, gençlerde ve daha spesifik olarak yetişkinlerde yutma ve yemek yemede güçlük şikayetlerinin yanı sıra üst karın ve göğüste ağrı ve yanmaların meydana geldiğini ifade etti.

Eozinofillerle ilgili şikayetler reflü # 2 ile karıştırılabilir

ŞİKAYETİNİZ VARSA DOKTORA GİTMELİSİNİZ

Eozinofilik özofajite bağlı gelişebilecek reflü teşhisi konan çocuk ve yetişkinlerin sürekli ilaç kullanması gerekebileceğini belirten Dr. Tülin Kendir Koçak, eozinofilik özofajit tanısı konulduktan sonra mast hücre stabilizatörleri gibi çeşitli ilaçlar ve gıda testlerine dayalı kısıtlamalar ile hastalığı iyileştirmenin mümkün olduğunu söyledi. Koçak, eozinofilik özofajitli küçük çocuklarda gıdaya karşı artan IgE pozitifliği ve yama testi tespit edildiğini, yetişkinlerde ve 4 yaşından sonra çocuklarda hava kaynaklı alerjenlere karşı IgE pozitifliğinin arttığını söyledi. “Bir kere oldu, geçti” mantığıyla hareket etmenin yanlış olduğunu belirten Koçak, hastalığın belirtileri tespit edildiğinde mutlaka doktora başvurulması gerektiğini söyledi.

Eozinofillerle ilgili şikayetler reflü ile karıştırılabilir #3

İDEAL BİR AĞIRLIK OLMALIDIR

Eozinofilik özofajiti olan kişilerin yemek borusunda besinlere veya polenlere karşı reaksiyon gelişmesi nedeniyle alerjiye neden olan besinlerden uzak durması gerektiğini belirten kişilerin sağlıklı bir kiloya sahip olmaları gerekmektedir. Tülin Kendir Koçak, özofagus darlığı gelişirse eozinofilik özofajit dilatasyonuna yönelik tedavi uygulanması gerektiğini söyledi. Hastalığın tanı ve tedavisi hakkında bilgi veren Dr. Koçak dedi ki: “Tanı endoskopi ve biyopsi ile konur ve kan örneği, antasitler, gıda alerjisi testleri ile desteklenir. Bu işlemde mide yanmasına veya yemek borusuna neden olan yiyecek ve içeceklerden uzak durmak ve yüksek yastıkta uyumak faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu