Teknoloji

Elon Musk: Çip krizi yakında sona erecek

Dünyanın çeşitli yerlerinde çip fabrikalarının inşasının devam ettiğini belirten Elon Musk, krizin yakın zamanda sona ereceğini söyledi.

Elon Musk: Çip krizi yakında bitecek

Birçok otomobil üreticisi, küresel yarı iletken güç sorunları nedeniyle üretimi durdurmak zorunda kalırken, Amerikan markası Tesla’nın da bazı sorunları vardı. Ancak Tesla CEO’su Elon Musk gelecek için umutla konuştu.

Stellantis başkanı John Elkann’ın İtalya Teknoloji Haftası’nda bir konuşma yaptığı bir oturuma canlı olarak bağlanan Musk, çip üreticilerinin yakında küresel krizi sona erdireceğini söyledi.

Musk, bu tesisler sayesinde küresel otomobil üretiminin kısa vadede çip krizinden etkileneceğini söyledi. “Birden fazla talaş fabrikası yapım aşamasında. Önümüzdeki yıl talaş tedariği için iyi bir kapasiteye ulaşacağımızı umuyorum.” dedi.

elon misk

TESLA VE STELLANT ANLAŞTI

Öte yandan Stellantis ve Tesla’nın artan küresel enerji ihtiyaçlarını karşılamak için nükleer enerjiden olası destek konusunda anlaşmaya varmaları da dikkat çekti.

Musk, konuyla ilgili “Bazı ülkelerin son zamanlarda güvenli nükleer enerjiden uzaklaşmasına şaşırdım” deyimini kullandı.

Araştırma şirketleri, Musk’ın açıklamalarının yanı sıra chip krizi bilançosunun her geçen gün bozulduğuna dair verileri paylaşıyor.

Alixpartners tarafından yapılan bir araştırma, krizin yıl sonuna kadar otomobil üreticilerine 210 milyar dolarlık bir tarifeye yol açacağını ve finans grubu Susquehanna’nın cips sipariş eden otomobil şirketleri için son tarihlerin 21 haftaya çıktığını duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu