Teknoloji

Ekran kartı fiyatları yeniden yükselişe geçecek

Kripto para madenciliğinin canlanmasıyla birlikte ekran kartı pazarındaki arz sorunları da artmaya başladı. Bu da yeni bir fiyat artışı anlamına geliyor.

Ekran kartı fiyatları tekrar yükselecek

Son aylarda Nvidia ve AMD gibi grafik kartı üreticileri, özellikle kripto para madencilerinden gelen yüksek talep nedeniyle stok sorunları yaşıyor.

Neredeyse bir meslek haline gelen kripto para madenciliği, video kartı satışlarının büyük bir kısmını oluşturuyor.

Kripto para madencileri, yeni grafik kartlarının olmaması ve yüksek fiyatlarının en büyük suçluları olarak görülüyor. Ortaya çıkan bilgilere göre her dört ekran kartından biri madencilik için kullanılıyor.

VAKA FİYATLARI YENİDEN AZALACAK

Son aylarda kripto para madencilerine adeta savaş açan Çin’in enerji harcaması yüzünden madencileri ülkeden çıkarmaya başlamasıyla ekran kartı fiyatları düşmeye başladı. Ancak sektörden gelen bilgiler oldukça olumsuz.

Madencilik yeniden yükselmeye başlayınca stok sorunları yeniden grafik kartlarında ele alınmaya başlandı.

TechPowerUp tarafından sağlanan bilgilere göre kartın kullanılabilirliği yüzde 50 oranında azaldı. Bu, yeni fiyat artışlarının devam ettiğini gösteriyor.

Ekran kartı fiyatları tekrar yükselecek #1

Ağustos ayı sonlarında yeniden yükselmeye başlayan ekran kartı fiyatlarının yükselmeye devam edeceği söylenirken, yakın zamanda yayınlanan bir Steam Donanım araştırması, stok sıkıntısına ve fiyatların artmasına rağmen RTX 3000 ailesinin kullanım oranının arttığını gösteriyor.

Nvidia ve AMD gibi üreticiler durumdan son derece memnun. Toplamda, her iki şirket de ilk çeyrekte. Yaklaşık 4 milyar dolarlık oyuncu grafik kartı sattı. Bu değerin yaklaşık 500 milyon doları madencilere ait.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu