Sağlık

Egzersiz yapmak bağırsak faaliyetlerini hızlandırıyor

Sık sık kabızlık hissediyorsanız, ancak antrenmandan sonra keskin bir konsantrasyona sahipseniz, endişelenmeyin! Bağırsaklarınızdaki bu hareketin nedeni fiziksel hareketten kaynaklanmaktadır.

Egzersiz bağırsak aktivitelerini hızlandırır

Egzersiz sırasında veya hemen sonrasında ani bir tuvalete gitme dürtüsü hissettiniz mi? Bu olduğunda, bir şeylerin yanlış olduğunu düşünebilir ve en kötü senaryoyu hayal etmeye başlayabilirsiniz. Ancak bir gerçek var. Egzersiz, tuvalet alışkanlığı ile doğrudan ilişkilidir.

Bu yaygın bir sorundur. Hemen tuvalete gitme dürtüsü antrenmanın ortasında ortaya çıkabilir ve diğerleri için vücut hala egzersizin etkisini hissettiği için antrenmandan sonra olabilir. Aslında mantık doğru orantılı olarak çalışır. Ne kadar çok hareket ederseniz, bağırsaklarınız o kadar çok hareket eder.

Ve hareketler sindirimi etkileyecektir, çünkü bu, yiyeceklerin, gazların ve dışkıların içeriğini sindirim sistemi boyunca hareket ettirmeye yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, tuvaleti kullanma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ayrıca, antrenmandan önce şekerli yiyecekler veya içeceklerden zengin bir diyet, ekstra bağırsak hareketlerini artırabilir.

Egzersiz bağırsak aktivitelerini hızlandırır #1

ÇİZMELERİN ARTIRILMIŞ HAREKETİ NORMALDİR

Bağırsak hareketlerinin normal sıklığı günde üç kez ile haftada üç kez arasındadır. Yani bu oranın ortasındaysanız kesinlikle sağlıklısınız. Bu nedenle, egzersizi bırakmanıza gerek yoktur. Aslında, fiziksel aktivite eksikliği ve hareketsiz yaşam, sindirim sistemini yavaşlatarak sindirim sorunlarına yol açabilir. Kabızlıkla mücadele ediyorsanız, doktorunuz işlerin yürümesine yardımcı olmak için çok sayıda düzenli egzersiz önerebilir.

Halihazırda düzenli bir tuvalet rutininiz varsa, egzersiz rutininize başladığınızda ve sindirim sisteminiz yanıt verdiğinde daha fazla bağırsak hareketiniz olduğunu fark edebilirsiniz. Tutarlı bir egzersiz rutini yaptığınızda ve her gün aynı saatte egzersiz yaptığınızda bağırsaklar daha da iyi tepki verir.

Egzersiz, tüm sistemlerinizi en iyi şekilde çalışır durumda tutmanın en iyi yoludur. Egzersizin vücudunuzun daha iyi görünmesine, daha iyi hissetmesine ve daha iyi çalışmasına yardımcı olduğu konusunda hemfikiriz. Aslında, düzenli egzersiz sizi sağlıklı tutabilir.

Egzersiz bağırsak aktivitelerini hızlandırır #2

EGZERSİZİN Sindirim ÜZERİNE OLUMLU ETKİLERİ

Düzenli bağırsak hareketleri için egzersiz gereklidir. Tıbbi olarak gastrointestinal sistem olarak adlandırılan sindirim sistemimiz egzersizden yararlanır. Hafif ila orta şiddette egzersiz iyi tolere edilir ve inflamatuar bağırsak hastalığı olarak bilinen çok yaygın bir durumu olan hastalara fayda sağlayabilir.

Düzenli fiziksel aktivite / egzersizin mide ve bağırsak boşalmasını iyileştirdiği ve kolon kanseri riskini önlediği bulunmuştur. Öte yandan, ağır ve yorucu egzersizin tam tersi bir etkiye sahip olduğunu unutmayın.

Ancak zamanla düzenli egzersiz sindirim sistemini güçlendirir. Düzenli egzersizin sadece fiziksel sağlığınız üzerinde değil, tüm vücut üzerinde bütünsel bir etkisi olduğu sonucuna varabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu