Ekonomi

Edirne’de ayçiçek hasadı başladı

Türkiye’nin yağ ve fındık deposu olan Edirne’de ayçiçeği hasadı başladı.

Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı

Ayçiçekleri yıllardır Trakya topraklarında dolaşıyor. Tekirdağ gibi Edirne de her zaman özenle ayçiçeğine ev sahipliği yapar.

Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Domurcalı köyünde bu yıl ekilen ayçiçeği tarlalarında hasat heyecanı başladı.

Nisan ayının ilk haftasında ekilen ayçiçeği tohumlarının temmuz ayında sarı çiçekleri olmuştur. Ağustos ayının sonlarına doğru orakçılar, ayçiçeklerini olgunlaştırmak ve karartmak için tarlalara girdi.

“BULURSA BUGÜN ÜRETİMİ İKİ KAT ÇIKARABİLİRİZ”

Bu sezon verimin istediğimiz gibi ve düzensiz yağdığını söyleyen çiftçiler, yağışların haziran ayına kadar çok iyi geçtiğini ve bu dönemden sonra devam ederse mevcut verimi ikiye katlayacaklarını söylediler.

Edirne’de ayçiçeği hasadı başladı VİDEO

Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı #1

“SAHİLDE YIL AZALIYOR, SİYAH TOPRAK ÜZERİNDE ARTIYOR”

Edirne’nin Sirloğlu bölgesinde ayçiçek yağı hasadı yapan Ertan Çekiç, “Ayçiçeği hasadına başladık. Kumlu alanlarda verimimiz biraz düşük, kara topraklı alanlarda verimimiz yüksek. Haziran ayına kadar çok iyi yağmur yağdı. O dönemden sonra birkaç yağış daha olsaydı belki ” şu anki verimi ikiye katladık ama şans diyelim biz çiftçiler olarak üretmeye başladık ve Türkiye’ye gelir getirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Edirne 2'de ayçiçeği hasadı başladı

“ŞİMDİ GÜNEŞ GÜNEŞİNİN 20’Sİ KESİLDİ”

Tarım biçerdöver operatörü Selim Şahin “Bu yıl ayçiçeği hasadı başladı. Şu ana kadar ayçiçeğinin yüzde 20’si toplandı.” dedi.

Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı 3.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu