Gündem

Dünyanın ilk hidrojen treni Fransa’da test edildi

Alstom tarafından geliştirilen dünyanın ilk hidrojen treni olan Coradia iLint de Fransa’daki testleri geçti.

Dünyanın ilk hidrojen treni Fransa'da test edildi

Fransız enerji ve ulaşım şirketi Alstom tarafından geliştirilen dünyanın ilk hidrojen treni Coradia iLint. Fransa Ulaştırma Bakanı Jean-Baptiste Jembari’nin de katıldığı törenle Fransa’da da test edildi.

O tren Fransa, Almanya, Hollanda ve İsveç’teki testleri geçti.

TEMİZ ENERJİ İLE ÇALIŞIR

Fransa’da sera gazı emisyonlarının azaltılması hedefi kapsamında 2018 yılında başlatılan “Hidrojen Planı” ile desteklenen trenin temiz enerji işletmesi birçok ülkenin ilgisini çekiyor.

İki yıl önce ilk 2 Coradia iLint treni Almanya’da ticari hizmete açıldı ve şimdiye kadar 2 Alman Lander’dan (bölge) 41 tren sipariş edildi.

    Coradia iLint

Coradia iLint, dünyada hidrojen yakıt hücresiyle çalışan ilk yolcu trenidir. Bu hafif “sıfır emisyonlu” tren, bir elektrikli tren kadar sessizdir ve yalnızca su buharı yayar.

Trenin en önemli özelliklerinden biri elektrikli rayların olmadığı alanlarda da çalışabilmesi. Yani, Coradia iLint, Fosil yakıt kullanan trenlerin yerini kolaylıkla alacak.

SIEMENS DA BÜYÜYOR

Alman devlet demiryolları Deutsche Bahn ve teknoloji devi Siemens geçen yıl, emisyonları 2050 yılına kadar sıfıra indirme planının bir parçası olarak hidrojen trenleri geliştirdiklerini duyurdular.

Bir yıl boyunca test edilecek ve 2024 yılında raylara inecek trenin yılda yaklaşık 330 ton CO2 tasarrufu sağlayacağı ve saatte 160 kilometrelik azami hıza ulaşacağı bildirildi.

Dünyanın ilk hidrojen treni: Coradia iLint – VİDEO

tren

tren

tren

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu