Teknoloji

Dolandırıcılar, Instagram işletme hesaplarını hedef alıyor

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, Instagram işletme hesaplarının dolandırıcılık faaliyetlerine maruz kalmasıyla ilgili çeşitli uyarılarda bulundu.

Dolandırıcılar profesyonel Instagram hesaplarını hedef alıyor

Son zamanlarda internet kullanımının artmasıyla birlikte kötü niyetli kişiler sosyal medya hesaplarını hedef almaya başladılar. Çoğu dolandırıcılık vakasının ele alındığı platformlardan biri. InstagramNS

Hukuk Bilişimi Derneği Başkanı Kürşat Ergün, Instagram İşletme hesabı şikayetleri ve siber dolandırıcılık konularında değerlendirmeler yapıldı.

Dünya genelinde milyonlarca aktif kullanıcısı olan sosyal medya platformu Instagram’ın bireysel kullanıcılara olduğu kadar kurumsal kullanıcılara da farklı fırsatlar sunduğunu belirten Ergün, Instagram işletme hesabının da bu fırsatlardan biri olduğunu kaydetti.

İŞ HESAPLARI DOLANDIRICILIĞININ YENİ HEDEFİ

Ergün, kullanıcıların işletme hesaplarını platforma aktararak hesap açtıklarını ve sattıkları ürünleri tüketicilere ulaştırdıklarını söyledi. “Son zamanlarda, dolandırıcılar Instagram’daki işletme hesaplarını hacklediler ve Birliğimiz bu konuda çok sayıda e-posta ve telefon aldı.

Bireysel Instagram kullanıcılarının dolandırıcılık faaliyetlerine maruz kaldığı durumlarda, dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunanlar, Türk Ceza Kanunu’nda tanımlanan “bilgi sistemine girme” ve “sistemi engelleme, verileri yok etme veya değiştirme” suçlarından yargılanır ve yargılanır. ifadeleri kullandı.

Instagram

Ergün, Instagram işletme hesaplarının dolandırıcılık faaliyetlerine maruz kalması durumunda kullanıcıların daha sert bir bakış açısına sahip olacağını söyledi. “Çünkü bu yöntemle el konulan şirketlerin hesaplarında kullanıcılar ticari faaliyetlerini yürütememekte, ticari itibarları zedelenmekte ve hesaplarından satış yapamadıkları için para elde etmekten mahrum kalmaktadırlar.

Ayrıca bu gibi durumlarda çalıntı hesaplardan alışveriş yapmaya devam eden kullanıcılar dolandırıcılık mağduru olmaktadır. değerlendirdi,

“SAVCIYA BAŞVURU”

Böyle bir durumla karşı karşıya kalan Instagram işletme sahiplerinin, Instagram kurumsal iletişim yoluyla konuyu derhal Instagram yönetimine ve takipçilerine bildirerek savcılığa veya en yakın kolluk birimine başvurmaları gerektiğini belirten Ergün, şu ifadeleri kullandı:

Hem ticari itibarlarının zedelenmesi hem de işlerini yürütememeleri nedeniyle mahrum kaldıkları kazancın tespiti için maddi ve manevi tazminat davası açabilirler.

Bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine rağmen yapabileceğiniz şey, şüpheli bağlantılara tıklamamaktır. Gelen mesajınızın veya e-postanızın doğruluğunu kontrol etmek için hızlı bir internet araması yapın.

Bağlantıların URL’lerini dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun. Instagram hesabınız için kullandığınız şifrelerin ve e-posta adresinizin güçlü olduğundan emin olun. İki faktörlü kimlik doğrulamanın etkin olduğundan emin olun. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu