Gündem

Diyarbakır’da aşı olmayan 9 hamile kadın 2 ayda yaşamını yitirdi

TTB Merkez Konsey Üyesi, Patoloji ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Halis Yerlikaya, koronavirüse yakalanan aşısız hamile kadınların ölümcül hastalıkların sonuçlarıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Diyarbakır'da 2 ayda 9 aşısız hamile öldü

Diyarbakır’da pandemi hastanesi olarak hizmet veren Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne farklı tarihlerde başvuran 9 hamile kadında koronavirüs testi pozitif çıktı.

Sağlık durumları kötüleşen hamileler hastaneye kaldırılmaya başlandı. 2 Temmuz – 1 Eylül tarihleri ​​arasında yaşları 26 ile 35 arasında değişen 9 aşısız hamile kadın tedavi gördükleri pandemi hastanesinde yaşamını yitirdi.

Kadınların gebeliklerinin 30 hafta ve üzeri olduğu öğrenilirken uzmanlar, aşının gebelikte yapılması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

“2 AY İÇİNDE KAYBETTİK”

TTB Merkez Konsey Üyesi, Patoloji ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Halis Yerlikaya, aşısız hamile kadınlarda Covid-19’un çok ciddi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Normal insanlarla karşılaştırdığımızda Covid-19’lu hamile kadınların ölümcül bir hastalığın sonuçlarıyla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Hem yurt dışında hem de ülkemizde yapılan çalışmaların sonuçlarına baktığımızda hamilelerin çok ciddi bir hastalık geçirdiğini görüyoruz. özellikle toplumda sık görülen delta varyantının daha ciddi bir hastalığa sahip olduğu ve ölümcül olduğu durumlarda.Maalesef ilimizde de gözlemledik.Yurtdışındaki çalışmalara bakıyoruz, hamile kadınların %99’undan fazlası Covid-19 ile hastaneye başvurmak için aşılanmamış kişilerden oluştuğunu biliyoruz.Şu ana kadar uygulanan aşıların ne inaktif ne de Canlı aşı olmadıkları için mRNA teknolojisi.

Diyarbakır’da 2 ayda 9 aşısız hamile hayatını kaybetti VİDEO

“Aşılar hamilelik için de güvenlidir”

Bu nedenle aşılar hamile kadınlar için de güvenlidir, bu nedenle hamile kadınlar endişe duymadan aşılanmalıdır. Bunun yerine, ciddi bir hastalıkları olduğu ve daha ölümcül sonuçlarla karşılaştıkları için hamile kadınların aşı olmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Özellikle tehlikeli bir durum yaratır. Hamile kadınların hem ciddi hem de ölümcül sonuçlar için aşı olmalarını şiddetle tavsiye ederiz. Maalesef aşıları tamamlanmayan hamileler ölüyor. Aşıların diğer insanlardan farklı yan etkileri olmadığını biliyoruz. Bu nedenle aşının hamileler için de cankurtaran olduğunu söylüyoruz.

Diyarbakır'da aşısız 9 hamile kadın 2 ayda öldü #1

Diyarbakır'da 2 ayda 9 aşısız hamile hayatını kaybetti

Diyarbakır'da 2 ayda 9 aşısız hamile hayatını kaybetti #3

Diyarbakır'da aşı olmayan 9 hamile 2 ayda öldü #4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu