Sağlık

Diş fırçalarken en sık yapılan 10 hata

Ağız temizliğinde kullanılan fırçanın türü, tekniği veya fırçalama süresi gibi birçok faktör diş sağlığını etkiler. İşte diş fırçalarken yapılan hatalar ve ağız hijyeni için pratik ipuçları.

Diş fırçalarken en sık yapılan 10 hata

Son yıllarda ağız ve diş hastalıklarının görülme sıklığında artış olmuştur. Uzmanlara göre bu artıştaki ana etken, diğer nedenlerin yanı sıra diş fırçalarken yapılan hatalardır.

Diş ve diş eti hastalıklarını önlemenin ve ağız hastalığı riskini en aza indirmenin en iyi yolu dişlerinizi fırçalamaktır. Ancak bunun doğru ve zamanında yapılması gerekir.

Fırçalama süresi, diş macunu seçimi, dilin fırçalanması veya diğer daha az yaygın ağız hijyeni yöntemlerinin (ağız gargaraları veya diş arası fırçaları gibi) dahil edilmesi, optimal ağız sağlığı için kilit faktörlerdir.

Tüm insanlar için ideal olan tek bir fırçalama tekniği yoktur, bu nedenle yapılacak doğru şey fırçalama stilini yaş, diş eti tipi, periodontal patolojinin varlığı gibi faktörlere göre ayarlamaktır. Her halükarda yatay veya dairesel hareketler yerine dikey fırçalama tekniklerinin (kırmızıdan beyaza yani diş etine) kullanılması bakteri plağının dişlerden uzaklaştırılmasında daha etkili kabul edilir, uygulanması kolaydır ve zararlı değildir.

Diş Fırçalarken Yapılan İlk 10 Hata #1

FIRÇALAMA SIRASINDA EN YAYGIN 10 HATA

Ağzın tüm bölgelerini fırçalayabilmeniz için her zaman bir dizi takip etmeniz önerilir. Dişlerin dışından bir taraftan diğerine başlayabilirsiniz. Daha sonra aynı çizgiyi üst dişler boyunca takip edebilirsiniz. Daha sonra aynı işlemi alt etki alanında gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında her fırçalamadan sonra dil de temizlenmelidir.

İşte dişlerinizi fırçalarken en sık yapılan 10 hata:

1. Çok sert fırçalama

Bazı insanlar daha güçlü fırçalamanın daha iyi temizlik sağladığına inanır. Bununla birlikte, bu kötü alışkanlık dişe onarılamaz bir şekilde zarar vererek diş etlerinin aşınmasına ve kaybına neden olarak kökün açıkta kalan bir kısmını bırakabilir.

2. Çok hızlı fırçalama

Her ana yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanız tavsiye edilir ve dişlerinizi fırçalamak için en az 2 dakika ayırmanız önemlidir. Ortalama olarak, fırçalama genellikle 30 ila 40 saniye sürer, bu da 32 dişimiz olduğu ve farklı diş yüzeylerinden plak çekmemiz gerektiği için yeterli değildir.

3. Kötü bir fırça kullanmak

Fırça çok aşınırsa kıllar da işlevini kaybeder ve açılır. Bu, fırçalamayı daha az etkili hale getirir ve hatta dişlere ve diş etlerine zarar verebilir. Diş fırçasının her 3 ila 4 ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilir ve aynı şey elektrikli fırça başlıkları için de geçerlidir. Diş fırçasıyla ilgili bir diğer yaygın hata, bakımıyla başlar. Kullandıktan sonra iyice temizlemeyin ve hemen kurutmayın, içindeki bakterilerin üremesini ve üremesini kolaylaştıran bir hatadır.

4. Saç fırçalarını kullanmak

Sert kıllar dişleri ve diş etlerini fırçalar ve fırçalama sırasında aşırı kuvvet uygulanırsa bu durum daha da şiddetlenir. Özel durumlarda genellikle orta sertlikte fırçalar önerilir. (ince diş etleri, diş veya diş etlerinde aşırı hassasiyet, girintiler veya açıkta kalan kökler) varoluş) Yumuşak fırçalar kullanılmalıdır.

5. Büyük başlı fırçalar kullanmak

Fırçanın tasarımı dişlerin sağlığını etkiler. Küçük başlı bir fırça, arka bölgelere erişimi kolaylaştırır. Küçük fırçalar, fırçalarken mide bulantısı durumlarında alt azı dişlerinin iç yüzeyini fırçalamak için de oldukça kullanışlıdır.

6. Fırçaya çok fazla macun sürmek

Fırçanın tüm yüzeyini diş macunu ile kaplamak çok yaygındır. Bu tamamen gereksizdir, çünkü esas olarak macunun çoğu kaybolur. Yaşa bağlı olarak, her fırçalamada kullanılan macun miktarını çocuklar için bir pirinç tanesi büyüklüğünden yetişkinler için bir nohut büyüklüğüne kadar değiştirmeniz gerekecektir. Ayrıca daha fazla macun eklemek veya daha fazla köpük yapmak daha iyi temizlediğiniz anlamına gelmez. Özellikle yatkınlığı olan kişilerde bulantı hissini artırabilir.

7. Yanlış fırçalama tekniğini kullanmak

Yatay veya dairesel hareketlerin dişlerden plak çıkarmada en etkili yöntem olduğu gösterilmemiştir. Dikey tarama teknikleri farklı şekillerde son derece etkilidir, uygulanması kolaydır ve zararlı değildir.

8. Yemekten hemen sonra fırçalamak

Bu, çok asitli yiyecek veya içecekler tüketirken dişlerin hassasiyetini artıracaktır. Bu durumlarda tükürüğün düzenleyici bir etkiye sahip olması için fırçalama için yaklaşık 30 dakika beklenmesi önerilir.

9. Dilinizi fırçalamayı unutmak

Dilin yüzeyinde yiyecek, bakteri ve metabolizma ürünleri artıkları bulunur. Ayrıca dili temizlememek ağız kokusunun en büyük nedenidir.

10. Sadece fırçalamanın “yeterli” olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu, hataların en yaygın olanıdır. Dişlerimizi ne kadar iyi fırçalarsak fırçalayalım diş yüzeylerinin ancak yüzde 60’ına ulaşabiliriz. Yaşınız ve dişlerinizin özelliği ne olursa olsun, diş arası fırçaları (açık alanlar varsa) veya diş ipi (boşluklar kapalıysa) ile diş aralarını bazı temizleme yöntemleriyle fırçalamayı desteklemek gerekir.

Diş Fırçalarken Yapılan En İyi 10 Hata # 2

5 adımda dişlerinize iyi bakın

Ne hızlı ne sert ne de çok fazla diş macunu ile fırçalamak ağız bakımına hiçbir fayda sağlamaz ve hatta olumsuz bir etkisi olabilir. Hiçbir diş macunu bile iyi hijyeni garanti etmez, bu nedenle bilimsel verilere ve uzman tavsiyelerine dayanarak doğru seçimi yapmanız önerilir.

Dişlerinizi günde üç kez, her seferinde iki dakika fırçalayın. Gün içinde fırçalamayı unutmak zararlı değildir ancak özellikle geceleri fırçalamak önemlidir, bu da biz uyurken ağızda bakteri üremesini engeller.

Diş etlerinizin sağlıklı kalmasını sağlamak ve periodontal hastalıkları önlemek için atabileceğiniz beş basit adım vardır:

Diş etlerinizi ve dişlerinizi günde en az iki kez diş macunu ile fırçalayın.

– Diş ipi veya interdental fırçalar.

– Ağız gargarası ile ağız hijyeninizi geliştirin.

– Diş fırçanızı 3 ayda bir yenileyin.

– Diş hekimini en az 6 ayda bir ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu