Sağlık

Dinlenme anında görülen titremelere dikkat

Beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh, vücutta teröre neden olan birçok hastalık olduğu konusunda uyardı.

Sakinken titremelere dikkat edin

Parkinson hastalığının en yaygın semptomlarından biri istirahatte titremedir. Bu panik atakları zaman içinde hareket yavaşlığı ve (postural dengesizlik) duruş gibi hastalıklar da takip edebilir.

İnsanlarda birçok vakada tremor görülebildiğini hatırlatan Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Ali Zırh, bu fenomenin daha çok elde titreme olarak kabul edilse de vücudun yarısında, kol ve bacakta ve bazı durumlarda vücudun tamamında görülebildiğini açıkladı.

Sakin # 1'deki korkulara dikkat edin

“HAREKETLERDE VE YÜZ ÇİZGİLERİNDE YAVAŞ”

Titreme denilince akla ilk olarak Parkinson hastalığının geldiğini bildiren Doç. Dr. Ali Zırh, “Parkinson’ın titremesi dinlenmede ve genellikle yaşlılıkta ortaya çıkar. Parkinson, beyinde dopamin üreten nöronların kaybı ve buna bağlı olarak bu maddenin azalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın en karakteristik semptomlarından biri, vücudun bir tarafında ortaya çıkan ve “para sayma” olarak adlandırılan istirahat halindeki titremedir. Bu bulgulara hareketlerin yavaşlaması, yüz hatlarının bulanıklaşması, sözde “yüz maskesi” ve küçük adımlarla ilerlemek gibi başka bulgular da eklenebilir. Dinlenme sırasında ortaya çıkan titremeler esas olarak yaşlı hastalarda görülür. ifadeleri kullandı.

Çok yaygın olan bir diğer terör durumuna da değinen Doç. Dr. Ali Zırh şöyle devam etti: “Bunlar, kollar havaya kaldırılıp havada tutulduğunda olduğu gibi, vücut bir iş yaptığında ortaya çıkan, ancak dinlenme sırasında olmayan korkulardır. Bunların neredeyse yarısı ailevidir ve kalıtsal olarak genç aile üyelerine aktarılabilir. Bu gruptaki tremor olayları “temel tremor” olarak adlandırılır ve Parkinson hastalarına göre daha yaşlı kişilerde görülebilir.Bu tip tremor genellikle inme veya ciddi kafa travması sonrasında veya genellikle etkileyen bir hastalıktan sonra ortaya çıkar. multipl skleroz gibi sinir sistemi.

Sakin # 2'deki korkulara dikkat edin

“YÖNTEM” BEYİN HIZI “SALLAMAYA NEDEN OLAN HASTALIKLARDA”

Tremor şikayetlerinin genellikle gün içinde ortaya çıktığını ve hastaların endişeli veya düşünceli olduklarında, sinir gerginliği arttığında yoğunlaştığını bildiren Prof. Dr. Zırh, dehşeti tedavi etmekle ilgili şunları söyledi: “Parkinson gibi hareket bozuklukları ve titremenin diğer tüm belirtilerinin ilk tedavisi ilaçtır. Yüksek doz ve uzun süreli ilaç kullanımı veya titreme durumlarında her türlü ilaç ameliyatla durdurulamıyorsa beyin pilleri Bu hastaların yaşam kalitelerine önemli katkılar sağlayabiliyor” dedi. “Tıp dilinde beyne yerleştirdiğimiz ince elektrotlar ile hastalıktan sorumlu bölgelere elektrik vererek hastalığın belirtilerini düzeltmeye çalışıyoruz. Beynin hedef bölgelerindeki hücrelerin aktivitesini baskılar veya uyarır.Bu işlemleri hasta uyanıkken, konuşurken yapıyoruz. birbirimize yardım etmek ve birbirimize yardım etmek. Sunduğumuz bu tedavi sayesinde sosyal hayattan kopmuş ve hayatlarını başkalarının yardımıyla sürdürmesi gereken hastaların çoğu günlük hayatlarına dönebilmekte ve bağımsız yaşayabilmektedir. önemli bir kısmı da mesleğini yeniden yapma fırsatına sahip” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu