Gündem

Cuma günü Kehf suresi okumanın fazileti

Özellikle Cuma günleri okunan en faziletli sûrelerden biri olan Kehf sûresini okumak, mükâfatı bakımından kıymetlidir. Kehf Suresi’nin faziletlerini ve konusunu sizler için araştırdık…

Cuma günü Kaf Suresi okumanın fazileti

Hayatımız boyunca her zaman davranış ve yaşam tarzını örnek almamız gereken Peygamberimizin sünnetleri bizler için yol göstericidir. Peygamberimiz (sav)’in hadislerini öğrenerek de hayat tarzımızı düzenleyebiliriz.

Gün içinde yaptığımız ibadetlerin erimesini arttırmak için pazara göre hareket etmeliyiz. Örneğin; Yemek yerken besmele demek, güzel yerlere sağ ayağınızla girmek, Cumaya hürmet etmek…

Müminlerin bayramı olan mübarek Cuma gününde Kehf suresini okumanın fazileti hadis-i şeriflerle tespit edilmiştir. İşte Cuma günü Kehf Suresini okumanın sevabı…

Cuma günü Kaf Suresi Okuma Fazilet

Rivayetlere göre Hz. peygamber diyor ki:

“Kim Cuma gecesi veya gündüzü Kaf Suresini okursa, bu kişiye Mekke-Mekare’ye kadar ulaşan bir nur verilir. Gelecek Cuma’ya kadar ve üç gün daha (günahları) kendisine bağışlanır. Yetmiş bin melek onu sabaha kadar kutsar. Başta midedeki tümörler olmak üzere, tüberküloz, cüzzam, cüzzam ve Deccal’in ızdırabı olmak üzere bütün hastalıklardan şifa bulur.

Bu Hadis-i Şerif, farklı kaynaklarda farklı şekillerde geçebilmektedir.

Ebu Said el-Hudri’nin (ra) rivayetine göre Peygamber (SAV) şöyle buyurmuştur:

“Kim Cuma günü Kehf Suresini okursa, bu iki Cuma arasını bu kimse için bir nur gibi aydınlatır. Öyle bir zamanı size haber vereyim ki, O’nun büyüklüğü gökle yer arasını doldurmuştur ve onu yazana öyle bir sevap vardır ki, Cuma günü onu okuyanlar, gelecek Cuma üç gün daha affedilir. “Kim beş ayeti (bir başka rivayete göre on) sonunda uyurken okursa, Allah onu gecenin herhangi bir saatinde uyandırır.” senin emrinde Sahabe-i Kiram: “Bakın ey Allah’ın Resulü!” dediler. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.): “Orası Ashab-ı Kehf’in başkentidir” buyurdu. sipariş edildi.

KEHF’İ KESİNLİKLE AÇIKLAYANLAR NEDİR?

Kuran’ın ortasında yani 15. yüzyılda geçen Kehf Suresi, adını ilk kez 9. ayette ve daha sonra başka bir ayette bulduğumuz “Kehf” kelimesinden almıştır. Arapça kelimenin anlamına baktığımızda Kehf “mağara” anlamına gelir, Ashab-ı Kehf olarak ifade edildiğinde “Mağaraya sığınanlar” anlamına gelir.

En genel şekliyle tanımlayacak olursak, Allah tarafından mucizevi bir şekilde korunan, güçlü iman ve inançlarından dolayı öldürülmek isteyen bir grup gencin nasıl olduğu söylenir. Bu gençlerin yanı sıra Hz. Ayrıca Musa ve Dole-Carnain’den bahsedilir.

Bu sûreyi özellikle Cuma günleri veya geceleri okumanın büyük bir mükafat olduğunu bizlere müjdeleyen sevgili Peygamberimiz (sav) bir hadis-i şerifte “Cuma gecesi Kaf Suresi’ni okuyan, kıyamet gününde yerden göğe bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği (küçük) günahları da bağışlanır.” (Bkz. et-Tergıbu ve’t-Terhib, Kitabu’l-Cuma, 1 / 512-513).

Günlük hayatımızda haftada en az bir kez okumayı alışkanlık haline getirmemiz gereken Kehf Suresi’nin faziletlerini ve bilinmeyen harika konuyu güvenilir kaynaklardan araştırmaya çalıştık.

1 Cuma günü Kah Suresi okumanın fazileti

Kehf Suresi’nin büyük bir bölümünde hepimizin ders alması gereken 3 hikaye anlatılmaktadır. Bu hikâyelerden biri de Ashab-ı Kehf’in gençliğidir.

ASHAB-I KEHF GENÇ

Kehf ashabı gençlerinin Allah’a olan imanlarından dolayı zalimler tarafından öldürülmek istendiği ve bu sadık gençlerin imanlarından vazgeçmeyip dağdaki mağaraya sığındıkları bildirilmektedir. Çok yakında yoldaşların gençlik tarihini özetleyelim…

Ashab-ı Kehf adında zalim bir kral ve Roma imparatoru Dekyus-Decius, Ashab-ı Kehf’in gençlik dönemine rastlar. Zalim kral, Allah’a iman eden bu gençlerin öldürülmesi için bütün mü’minleri bir araya getirmelerini kullarına emreder. Polisin sahabeleri yakaladığında paganizmi seçmelerini emrettiğini söylüyor. Gençler bunu kabul etmeyince çok ağır işkencelere maruz kalıyorlar. O sırada öldürülen insanlar kapıya asılırdı. Kral, yurt dışından onları terk etmek için gelen bu genç inananlara mühlet verir.

Bu sırada gençler topladıkları yiyeceklerle şehrin yakınlarındaki mağaraya sığınırlar. Ve şöyle dua ederler:

“Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve (bu) durumumuzdan bize bir çıkış yolu hazırla! ..” (İŞ 10 GÜVENLİ KEŞF)

Allah (cc) bu gençleri kurtarmaya gelir ve onları orada uyutur. Tanrı, krala mağarayı örtme fikrini getirir. Açlıktan öleceklerine inanılsa da bazı rivayetlere göre 309, bazılarına göre ise 900 yıl uyurlar. Sonra uyanırlar ve ruhlarını teslim ederler. Bu harika uyku herkese ders olsun…

2 numaralı Cuma günü Kehf Suresi'ni okumanın fazileti

ASHAB-I KEHF KÖPEK KITMIR NE ANLAMA GELİYOR? KURAN’DA MI? KITMİR KÖPEK HİKAYESİ CENNETE GİDECEĞİNE İNANILIYOR

Yoldaşların gençliğinin köpeği olarak duyduğumuz Kıtmir. Dinimize göre (Kathmir veya Kathmir), cennete girdiğine inanılan hayvanlardan biri olarak bilinir.

Günümüzde tevazu sözleri arasında da kullanılabilen bu terim, günlük hayatımızda tükettiğimiz hurmanın çekirdeğinin ortasındaki zar olarak da adlandırılmaktadır.

Allah (c.c.)’ın Kuran’da Kehf Suresi’nde bahsettiği Kıtmir köpeğine şu ayetle atıfta bulunulmaktadır: “Mağara sakinlerinin uyurken uyanık olduklarını düşünürdünüz. Onları sağa sola çevirdik. Köpeklerinin dirsekleri kapı eşiğindeydi. “Onları görmüş olsaydın, korkuya kapılırdın ve geri dönüp giderdin.” Sure 18 / Kahf’ta toplam 4 kez “Köpekler” Bu mübarek hayvan, ifade ile belirtilir.

Peki Kıtmir köpeği neden Kuran’a atıfta bulunuyor? Kıtmir köpeği cennete girecek kadar Allah’ı razı etmek için ne yapabilirdi? Cevabını şöyle düşünebiliriz: Bu mübarek köpeğin hikâyesinden de anladığımız gibi, mağaraya sığınan bu gençlerin dirilişte beklemeleri, doğru yol, hak yol hakkındaki tüm dünyevi varsayımları reddederek, ne olursa olsun iyi insanlarla beraber olmamız için Allah (s.a.v.) rıza kazanmak için çok önemli bir sebeptir. Durumu özetleyen en açık hadis şu olabilir:

“İnsan sevdiğiyle beraberdir.” Hem dünyada hem de gelecekte…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu