Sağlık

Çok uyumamanız için 5 neden

Sabah uyuduğunuzda biraz daha uyuma isteği duyuyorsanız, çok uyuduğunuzda vücudunuzda meydana gelen olumsuz değişiklikler bu isteğinizi bastırmanıza neden olabilir.

Çok fazla uyumamak için 5 neden

Birçoğumuz çalar saatin sesi olmadan iyi bir gece uykusunun ve güzel bir kahvaltının hayalini kurarız. Görünüşe göre tek ihtiyacımız uyku ve istediğimiz kadar uyuduğumuzda hayatın bir anda düzeleceğine inanıyoruz. Ancak uykunun sınırsız olmasına izin verirsek, uyku aslında bir dosttan bir düşmana dönüşebilir.

Çok fazla uykunun birçok olumsuz yan etkisi olduğunu biliyor muydunuz? İşte yaşa uygun bir uyku programını takip etmek için bazı nedenler.

Çok fazla uyumamak için 5 neden #1

1. SÜREKLİ TÜKENME HİSSESİ

İşin garibi, çok fazla uyumak sizi tazelenmiş ve enerji dolu hissettirmez. Bunun yerine, kendinizi yorgun ve isteksiz hissedersiniz. Yetişkinler için önerilen yatma süresi 7-9 saat arasıdır. Bundan daha fazla uyursanız beyniniz bulanıklaşır ve odaklanamazsınız.

Çok fazla uyumamak için 5 neden # 2

2. BAŞ AĞRISI KRİZİ OLABİLİR

Baş ağrısı, nörotransmitterlerin yanlış ateşlenmesinden kaynaklanan aşırı uyuşukluğun yaygın bir belirtisidir. Çok fazla uyku genellikle gerilim tipi baş ağrılarına neden olur. Ayrıca horlarsanız, baş ağrısıyla uyanma olasılığınız daha yüksektir. Bir anket, horlayan insanların yüzde 60’ının çok fazla uyuduğunu gösterdi.

Çok fazla uyumamak için 5 neden # 3

3. ÇEŞİTLİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR

Çok fazla uyku genellikle kronik depresyonu ve sırt ağrısı gibi diğer durumları şiddetlendirir. Ayrıca geceleri nefes darlığı çekiyorsanız (uyku apnesi olarak da bilinir), kötü uyku kalitesi nedeniyle yatakta daha uzun süre kalabilirsiniz. Sonuç olarak, kalp hastalığı daha da kötüleşebilir.

Çok fazla uyumamak için 5 neden # 4

4. Kolayca sinirlenirsiniz

Çok uyuduğunuzda, mutlu ve enerji dolu hissetmek yerine ruh hali değişimleri ve ruh hali değişimleri ile uyanma olasılığınız daha yüksektir. Halihazırda yorgun hissederek uyanmak ve istediğiniz kadar üretken olamayabileceğinizi fark etmek, ruh halinizi bozar ve sizi daha sinirli ve sinirli yapar.

Çok fazla uyumamak için 5 neden # 5

5. ERKEN ERKEN

Sadece yüzünüz değil, beyniniz de daha hızlı yaşlanır. Çok uyursanız ortalama 2 yıl daha erken yaşlanabileceğiniz tahmin edilmektedir. Çok fazla uyku hafıza ve konsantrasyon sorunlarına neden olur. Ayrıca fazla uyumak metabolizmayı yavaşlatır ve kilo alımına neden olur. Hepimizin bildiği gibi, yaşlandıkça metabolizmamız yavaşlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu