Sağlık

Çocuklara ‘semptom takibi’ yapın

Kişisel eğitim öncesi velileri uyaran Prof. Dr. Seçil kanzkan, çocukların yüksek ateş, burun akıntısı ve boğaz ağrısı kontrolü gibi belirtiler açısından düzenli olarak izlenmesi gerektiğini söyledi.

Çocuklarda

Yarın başlayacak olan kişisel eğitim öncesi velileri, öğrencileri ve okul yönetimlerini uyaran Koronaios Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cecil Özkan, “Kurallara uyum konusunda endişelerimiz olsa bile, okula gitmek için eğitim önceliği olmalı.” dedi.

Öğrencilerin maskelerini kurallara uygun olarak takmaları, yağmur yağdığı için gün içinde 2-3 kez değiştirmek üzere maskelerini yanlarına almaları, mümkünse maskelerini dışarıda çıkarmaları veya kapı ve pencereleri açık tutmaları gerektiği ifade edildi. , Prof. Dr. Kanzkan, öğrencilerin maskelerini çıkarmaları gerektiğinde iki el mesafesini korumalarını önerdi.

Çocukları semptomlar için izleyin #1

SEYAHATTE TEMİZ HAVA ÖNEMLİ OLMALIDIR

Kanzkan, sınıflarda koltuk düzeninin de çok önemli olduğunu söyledi. “Sırt üstü oturmanızı tavsiye ederiz. Çünkü iki taraf da örtülü olsa bile yüz yüze olmak riski arttırır. Birbiriyle yüz yüze gelmeyen etkinlik ve uygulamalar mümkün olduğunca yapılmalı ve temiz hava “Yaparız” şeklinde olmalıdır. kalem almak, silgi vermek gibi uygulamaları tavsiye etmiyoruz, ancak yaptıysak kolonya kullanmanızı öneririz. veya dezenfektanla temizlemelisiniz.” dedi.

15 yaş üstü gruba aşının açıldığını hatırlatan Kanzkan, tam aşılama sürecinde dikkatli olunması gerektiğini söyledi. “Mesela bugün aşı olduk, pazartesi okullar açıldı, aşının korunması henüz başlamadı. Biz bunu ‘ikinci dozdan 14 gün sonra’ olarak tanımlıyoruz.” dedi.

Aşılar tamamlansa bile kuralların asla terk edilmemesi gerektiğini belirten Kanzkan, okulda öğretmen, personel ve idarenin çok önemli rollerinin olduğunu, öğrencilerin bu kurallara dikkatle uymaları halinde bu kuralları uygulamalarının çok daha kolay olacağını söyledi.

Çocukları semptomlar için izleyin #2

BELİRTİLERİ TAKİP EDİN

Anne babaların stres ve kaygıyı bir kenara bırakıp yapılması gerekenlere odaklanması gerektiğini söyleyen Kanzkan, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

– Çocuklarımızı ve kendimizi korumak için aşıları tam olmak zorundayız.

– Çocuklarımızı okula gönderirken her sabah kolonya ve maskelerini kontrol etmeliyiz.

– Çocuk eve gelir gelmez elini ve yüzünü sabunla yıkamasını söylemeliyiz.

– Çocuklara. Sabah ve akşam yüksek ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi şikayetlerin olup olmadığını sormak gerekir. Çünkü şikayetlerin takibi bize çok önemli ipuçları verecektir. hastaysa yakalayabiliriz, başlangıçsa.

– Bu tür şikayetleri varsa kesinlikle okula göndermemelidirler. Okula gitmesi durumunda kurallara uymayan bir çocuk varsa hastalığı bulaştırabilir.

Ebeveynlerin ve daha büyük çocukların aşılanması ve ayrıca semptomların izlenmesi gereklidir.

Çocukları semptomlar için izleyin # 3

“OKULA GİRMEK İÇİN DİRENMEYİN”

Öğrenciler aşılandıkça riskin azalacağını kaydeden Kanzkan, hizmeti kullanan kişilerin ve personelin aşılarının eksiksiz olması ve kurallara uymasının çok önemli olduğunu söyledi.

Velilerin okuldan çıktıklarında çocuklarını kapıda bırakıp içeri giremeyeceklerini hatırlatan Kanzkan, şunları kaydetti: “Aileler okula gitmekte ısrar etmesin. Geceleri çocuklarını alırken belirli bir yerde buluşmamızı tavsiye ederim. Ebeveynlerimizin tam aşı yaptırmaları çocuklarımızın sağlığını da koruyacaktır. Aşı yaptığımızı belirtmek isterim. Çocuklar “13 çocukluk çağı hastalığına karşı bu aşılama oranı %98 civarında. Hem ebeveynlerimiz hem de 15 yaş üstü çocuklarımız ve 12-15 yaş arası çocuklarımız koronavirüs aşısı olacak.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu