Gündem

Çin’den Afganistan’a 30 milyon dolarlık yardım

ABD işgalinin sona erdiği Afganistan’daki gidişatı kendi lehine çevirmek isteyen Çin, 30 milyon dolardan fazla koronavirüs aşısı ve acil insani yardım gönderecek.

ABD ordusu Afganistan’dan çekildikten ve 20 yıllık işgali fiilen sona erdirdikten sonra, Taliban sahaya geri döndü. Bir ay gibi kısa bir sürede ülkeyi işgal eden Taliban güçlerinin tam kontrolü ele geçirmesinin ardından ABD ve diğer Batılı güçlerden boşaltılan Afganistan, Çin’i kendine çekiyor.

ÇİN’DEN AFGANİSTAN’A 30 MİLYON DOLARDAN FAZLA İNSANİ YARDIM

Global Times’a göre, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Afganistan’ın komşu ülkelerinin dışişleri bakanlarının ev sahipliğinde düzenlenen çevrimiçi bir zirveye katıldı.Çin'den Afganistan'a 30 milyon dolarlık yardım #1

Pakistan, İran, Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistanlı mevkidaşlarıyla Afganistan’daki durumu tartışan Wang, Çin’in 3 milyon koronavirüs aşısına ek olarak 200 milyon yuan (yaklaşık 31 milyon dolar) değerinde gıda, ilaç ve kış hazırlıklarına ihtiyacı olduğunu söyledi. . malzeme sağlayacağını duyurdu.

Çin'den Afganistan'a 30 milyon dolarlık yardım #2

“ABD’DEN BIRAKARAK SORUNLARI ÇÖZELİM”

ABD’nin ani geri çekilmesinin yarattığı sorunları çözmek için komşu ülkelerle işbirliği çağrısında bulunan Bakan Wang, ABD ve müttefiklerinin Afgan halkına mali ve insani yardım sağlama yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Bakan Vang, Taliban’ın kurduğu hükümetin halen “geçici” olduğunu ve ülkenin geleceğinin belirsizliklerle dolu olduğunu kaydederek, Afganistan’da Kovid-19 salgınının önlenmesinde, gümrük kapılarının açık tutulmasında komşu ülkelerin müdahil olmadığını söyledi. düzensiz mülteci akını, insani yardım ve terörizm ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele. Desteğe ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Çin'den Afganistan'a 30 milyon dolarlık yardım #3

TALİBAN HOPARLÖRÜ “ÇİN ANA ORTAKIMIZ OLACAK” DİYOR

İtalyan basınına konuşan Taliban sözcüsü Mücahid, Çin ile olan ilişkileri hakkında şunları söyledi: “Pekin ülkeyi yeniden inşa etmemize yardım edecek. Ana ortağımız olacak. Çin, ülkemizi yatırıma ve yeniden inşa etmeye hazır olduğu için bizim için temel ve büyük bir fırsatı temsil ediyor.” kelimeleri kullanmıştı.

“BU BAKIR MADENİ TAŞINDIĞINIZA TEŞEKKÜR EDERİZ”

Mücahid, Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” girişimiyle ilgilendiklerini söyledi. “Bu proje, antik İpek Yolu’nu canlandıracak. Çinliler sayesinde geri dönüştürülebilen bakır madenlerimiz de var. Son bir not olarak Çin, dünya pazarlarına açılmamızı temsil ediyor.” yorum yapmıştı.

Çin'den Afganistan'a 30 milyon dolarlık yardım #4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu