Ekonomi

ÇAYKUR: Çayda verim iyi, beyaz çay ise çok toplanamadı

2021 yılını değerlendiren ÇAYKUR, yaş çay pazarında geçen yılki rakamların üzerinde performans gösterdiğini ancak güneşli havalarda hasadı yapılması gereken beyaz çayın yağış nedeniyle yetersiz kalabileceğini söyledi.

ÇAYKUR: Çayda performans iyi, beyaz çay çok toplanmadı.

Geçen yıl çay üreticilerinden 753 bin ton çay alan Çay Şirketleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), çay sezonu bitmeden bu yüzdeyi geride bırakarak, bugün itibarıyla üreticiden 776 bin ton yaş çay aldı.

Üreticinin bu yıl kilosu 700 liraya kadar aldığı Beyaz Çay’da ÇAYKUR, geçen yılki yüksek satışlar nedeniyle stoklarını eritti.

GÜNEŞ HAVASI KÜÇÜK BİR YERDE BEYAZ ÇAY TOPLAMAK İÇİN GEREKLİ OLDU

Bu yaz kötü hava koşulları nedeniyle güneşli havalarda toplanması gereken çok beyaz çayın toplanması mümkün olmazken, bu yıl vatandaş tarafından sadece 270 kg beyaz çay tomurcuğu teslim alındı. ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, bu yıl beyaz çay eksikliğinden dolayı. “Umarım kaybolmayız” dedi.

ÇAYKUR: Çayda verim iyi, beyaz çay pek toplanmadı #1

“KAHVALTI ÇAY BAZINIZI SATIN ALIN”

Üreticinin geçen yıl 3 sürgünde aldığı 753 bin tonu, çay kampanyası bitmeden 776 bin tonu aştıklarını söyleyen ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, kuru çay indirimlerini aşmayı hedeflediklerini söyledi. Satın almak “Bu yılki taze çay kampanyasında 1. ve 2. sürgün bitti ve 3. sürgünün ortasındayız. Bugün itibariyle 165 bin ton taze çay aldık. Hatta 1-2 günde çayını bitiren fabrikalarımızın bir kısmı üretime kapanacak. Geçen seneye göre bu sene daha çok çay aldık.

Yusuf Ziya Bilgin

850 BİN TON ÇAYI GEÇECEK

Geçen yıl toplam 753 bin ton çay aldık, bu yıl bugünden 776 bin ton taze çay aldık. Muhtemelen 850 bini aşacağız gibi görünüyor. Geçen seneye göre bu sene üreticiden aldığımız çay miktarını aştık. Umalım ki bu yıl ilk kez kuru çay satışında önceki yılları geride bırakacağız” dedi. dedi.

ÇAYKUR: Çayda verim iyi, beyaz çay pek toplanamadı # 3

“KALİTE HER ZAMAN SATIYOR”

Salgın nedeniyle yabancı işçiler Rize’ye gelemediği için birçok çay yetiştiricisinin kendi bahçesine girmek zorunda kaldığını hatırlatan Alim, çay yetiştiricilerinin bizzat çay toplaması nedeniyle kalitede ciddi bir artış olmasına rağmen, kalitenin arttığını söyledi. henüz istenilen düzeyde değildi.

“PANDEMİ ÇAY TÜKETİMİNİ ARTIRDI”

Alim, pandemi kısıtlama kararları nedeniyle vatandaşların evlerinde kalmalarının da çay tüketimi ve dolayısıyla ÇAYKUR tarafından çay satışı açısından faydalı olduğunu söyledi. “Geçen yıl açık alanlar kapandığında insanlar evde kaldı. Türk milleti olarak dünyada ilk çay tüketen biziz. Kişi başı 3 buçuk kilo çay tüketilmektedir. » dedi.

“SOĞUK 1’DEN 10’A 1’DEN 7’YE YÜKSELDİ”

Alim, 10 yıllık çay bahçesi budama projesinin bitmesinin ardından yeni budama projesinin başladığını söyledi. “Budama 10’da 1 oldu. Şimdi yazı geldi, 7’de 1 oldu. 2022’den itibaren budama aynı şekilde devam edecek. Burada uyulması gereken bir kural var. Son budanan alanlardan veya tekrar tekrar budanan yerlerden değil, 10 yıl önce arazinin budandığı yerden başlayacağız. 7 yıl sonra aynı yere geleceğiz. Bu, çayı gençleştirmek, verimi artırmak ve kaliteyi artırmak anlamına geliyor” dedi. ifadeleri kullandı.

ÇAYKUR: Çayda performans iyi, beyaz çay çok toplanmadı#4

BEYAZ ÇAY SATIŞTA DEĞİLDİR

Alim, bu yıl 3 sürgünde üreticiden 270 kg beyaz çay alan ÇAYKUR beyaz çayın tüm stoklarının eridiğini söyledi. “Bu yıl beyaz çay kıttı. umarım kaybolmayız. Geçen yıl stokları boşaltmak için çok uğraştık. Hatta bazı kurumlar yıl sonunda çayımızla hediyelerini bile yaptılar. Onlara 40.000 paket verdik” dedi. ifadeleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu