Teknoloji

Çağatay İHA, Türk Hava Kurumu teknik envanterinde

Eğitim İHA’sı Çağatay VTOL, eğitim amaçlı Türk Hava Kurumu Teknik AŞ’ye satıldı.

Çağatay İHA, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde

Daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı listelerinde kullanılan İHA Çağatay VTOL eğitimi, UAVERA ile THK Teknik arasında yapılan sözleşme uyarınca düzenlenen sertifika töreniyle THK Teknik’e teslim edildi. Sözleşme kapsamında İHA için simülasyon sistemi de bulunuyor.

Eskişehir’deki THK Avnönü Havacılık Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan THK Teknik Uçak Bakım AŞ Genel Müdürü Cemal Balıkçı, THK’nın kuruluş amaçlarının genç Türklere havacılığı sevdirmek, havacılığı sevdirmek, havacılığın öncülüğünü yapmak ve Türkiye’de kurulacak sanayileri desteklemek olduğunu söyledi. Hindi.

İHA Çağatay, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde 1 numara

TÜRK GENÇLERİNE “İHA PİLOT OLUN” DİYORUZ

Bu törende her iki amaç için de iyi bir iş çıkardıklarını belirten Balıkçı, şunları kaydetti:

“Yapılan çalışmalarla Türk Hava Kurumu küllerinden adeta yeniden doğdu. Yerli savunma şirketimiz Coşkunöz Holding tarafından günümüzün en gelişmiş uçağı. Faaliyetlerimize bugün başlıyoruz. Hayırlı ve hayırlı olsun. ülkemiz ve milletimiz için üniversitelerimizin havacılık bölümleri şu an üzerinde çalışıyoruz THK Üniversitesi’nde ilgili bölüm açtık 60 kişilik kontenjanla İHA pilotları ve pilot bakım personeli yetiştireceğiz. “Zamanın gereksinimlerine göre geliştireceğimiz İHA3 sistemlerini buraya kurarak genç Türklere İHA pilot dersleri vermeye devam edeceğiz.”

İHA Çağatay, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde 2. sırada

MAKSİMUM İRTİFA 19 BİN UZAY

UAVERA Genel Müdürü vernver Şahin, havacılık sektörüne ve Türk Hava Kurumu’na yaptıkları katkılardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
“Verilen İHA Çağatay VTOL eğitimi, SHGM İHA2 pilot sertifikasını THK Teknik bünyesinde almak isteyen adayların İHA2 uçuş eğitimlerinde kullanılacaktır.” .Ahin, UAVERA’nın Türkiye’nin İHA2 pilotları ihtiyacının yanı sıra İHA’ların geliştirilmesi ve üretilmesi için her türlü desteği vermeye devam edeceğini söyledi.

Eğitmen Çağatay’ın test uçuşunu başarıyla tamamladıklarını belirten Şahin, şunları kaydetti: “Burada yetişecek yeni İHA pilotlarımıza katkı sağlamayı umuyoruz. Platformun kendisi, uçuş ve yer kontrol sistemi ve haberleşme sistemleri tamamen kendi üretimimiz. Uçağın yaklaşık yüzde 95’i komponent bazında yerli. 85 Maliyet bazında yüzde yerli uçak.Dolayısıyla bu da bizim için.Fiyat kaynağı.Türkiye’nin ilk dikey kalkış ve iniş uçağı yaklaşık 19 bin fit maksimum irtifaya sahip.İşletme irtifa Kapasitesi yaklaşık 10″ farklı iniş kalkış sistemi. Türkiye’de bunu ilk yapan biziz.” dedi.

UAV2 sertifikalı pilotlar ve her iki firmadan yetkililerin katıldığı tören, Çağatay İHA’sını uçuş gösterisi ile havada izleme fırsatı sundu.

İHA Çağatay, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde 3. sırada yer alıyor.

İHA ÇAĞATAY’IN ÖZELLİKLERİ

Özgün tasarımlı İHA’lar ve uçuş kontrol sistemleri geliştirmek amacıyla yola çıkan UAVERA Çağatay VTOL Eğitim insansız hava aracı, kulvarındaki özellikleriyle öne çıkıyor.

Piste ihtiyaç duymadan dikey kalkış yapabilen özgün ve adaptif yazılım ve kontrolörlerle donatılan İHA’lar, zorlu hava koşullarında tamamen otonom olarak görev yapabiliyor. Eğitim İHA Çağatay VTOL, minimum 4 saate kadar havada kalış süresine ve 50 kilometreye kadar muhabere menziline sahip.

Çağatay İHA, Türk Hava Kurumu teknik listesinde 4. sırada.

Aday pilot ve iki teknisyenden oluşan 3 kişilik bir ekip aynı anda eğitim alabilmektedir. UAVERA tarafından geliştirilen benzersiz simülasyon sistemi, olası pilotların gerçek dünya durumlarını deneyimlemelerini sağlar.

Sözleşme kapsamında teslim edilen İHA’ya ek olarak yeni İHA Çağatay VTOL’un 2022’de THK Teknik’in stoklarına girmesi bekleniyor ve iki kurum ortak eğitim planlıyor.

Çağatay İHA, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde 5. sırada.

Çağatay İHA, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde 6. sırada.

Çağatay İHA, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde 7. sırada.

Çağatay İHA, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde 8. sırada.

Çağatay İHA, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde 9. sırada.

Çağatay İHA, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde 10. sırada.

Çağatay İHA, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde 11. sırada.

Çağatay İHA, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde 12. sırada.

İHA Çağatay, Türk Hava Kurumu'nun teknik listesinde 13. sırada.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu