Ekonomi

Bundesbank, Almanya’nın büyüme görünümünü düşürdü

Bundesbank, gelecek yıl için Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesi için takvim ayarlı tahminini %5,2’den %4,2’ye indirdi. Banka enflasyon tahminini de yükseltti.

Bundesbank, Almanya'nın büyüme beklentilerini azaltıyor

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), arz darboğazları, koronavirüs salgınının 4. dalgası ve ekonomideki yeni kısıtlamalar nedeniyle önümüzdeki yılın başında Alman ekonomisinin toparlanmasını geciktireceği tahminini paylaştı.

KORONERİN AZALTILMASININ NEDENİ

Raporda, “Alman ekonomisi, koronavirüs salgını nedeniyle 2021’in son çeyreğinde ve 2022’nin ilk çeyreğinde bir durgunluk yaşayacak, ancak gelecek yılın ilkbaharında yeniden önemli bir ivme kazanmaya hazır.” söylendi.

REVİZE EDİLMİŞ GELİŞTİRME DEĞERLENDİRMESİ İNDİRME

Bundesbank, koronavirüs salgınının 4. dalgası ve tedarik zinciri tıkanıklığı nedeniyle Almanya için bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminini aşağı, enflasyon tahminini ise yukarı yönlü güncelledi.

2021, 2022 BÜYÜME TAHMİNİ AZALDI, 2023 ARTIRILDI

Buna göre, Banka Almanya için takvim ayarlı GSYİH büyüme tahminini bu yıl yüzde 3,7’den yüzde 2,5’e ve gelecek yıl yüzde 5,2’den yüzde 4,2’ye indirdi. Banka, 2023 için büyüme beklentisini %1,7’den %3,2’ye yükseltirken, 2024 için %0,9 büyüme öngörüyor.

Alman ekonomisi

ARTAN ENFLASYON TAHMİNİ

Bundesbank, artan enerji fiyatları ve tedarik zinciri aksaklıkları nedeniyle enflasyon tahminini yukarı yönlü revize etti. Daha önce bu yıl için %2,6 enflasyon öngören Bundesbank, enflasyon tahminini %3,2’ye yükseltti.

Banka, 2022 için enflasyon tahminini %1,8’den %3,6’ya, 2023 için ise %1,7’den %2,2’ye yükseltti. Bundesbank, 2024 için enflasyon tahminini %2,2’ye yükseltti.

Jens Weidmann

BUNDESBANK BAŞKANI WEIDMANN’DAN ENFLASYON UYARISI

Bu yılın sonunda görevi bırakacak olan Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasının bu riskleri (enflasyon) göz ardı etmemesi ve teyakkuzda kalması gerektiğini vurguladı.

Weidmann, ECB’nin yüksek fiyatlar ve ücretlerden ve düşük karbonlu bir ekonomiye geçişten kaynaklanan enflasyon risklerini görmezden gelebileceği konusunda uyarıyor. “Hem Almanya’da hem de bir bütün olarak euro bölgesinde enflasyon riskleri artıyor. Para politikası yapıcıları bu riskleri göz ardı etmemelidir.” ifadeleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu