Gündem

Bulgaristan bir yılda üçüncü kez seçime gidiyor

Aylardır hükümet kurulamayan Bulgaristan’da bir yıl içinde üçüncü kez genel seçimler yapılacak.

Bulgaristan'da bir yıl içinde üçüncü kez seçim yapılıyor

Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 11 Temmuz’da Bulgaristan’da yapılan erken genel seçimlerin ardından kurulan 46. Ulusal Meclis’te hükümet kurma girişimleri başarısız oldu.

240 üyeli mecliste bir grubu bulunan BSP, geçen hafta ihtiyaç duyduğu hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e devretti.

BSP Genel Başkanı Kornelya Ninova, parlamentodaki diğer siyasi partilerden destek alamadığını belirterek, bu süreçte ülkede erken seçimin önüne geçmek için ellerinden geleni yaptıklarını ancak çabalarının sonuç vermediğini söyledi.

Bulgaristan 1. yılda üçüncü seçimleri yaptı

CUMHURBAŞKANI RADEV: “Maalesef yine sandık başına gideceğiz”

BSP’nin hükümet kurma çabalarını takdir ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Radev, BSP’nin sorumlu davrandığını kaydetti. “Maalesef ülkemiz bir kez daha erken genel seçime gidecek.” dedi.

BORISOV HÜKÜMET KURMADI

Eski Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupa Kalkınması (GERB) ve Slavi Trifonov’un partileri için çabaları Parlamentodaki en büyük gruplara sahip olan Böyle İnsanlar Var (ITN) da hükümet kuramadı.

Cumhurbaşkanı Radev, erken seçimler öncesinde üçüncü ve son kez kabine kurma görevini Bulgaristan Sosyalist Partisi’ne (BSP) verdi.

ZAMANINDA ÜÇÜNCÜ GENEL SEÇİM

Bulgaristan’da 4 Nisan ve 11 Temmuz’da kurulan 45. ve 46. dönem parlamentolarında siyasi güçler arasındaki çatışma nedeniyle kabine kurulamadı.

Ülke anayasasına göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’den parlamentoyu feshetmesi ve çıkarılacak bir kararname ile yeni bir erken seçim tarihi açıklaması isteniyor.

Radev daha önce, ülkenin ekonomik ve siyasi durumu göz önüne alındığında, milletvekillerinin ülkenin yeni bütçesini erken seçimlerden önce onaylamasına izin vereceğini söylemişti.

KASIM CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Bu arada Bulgar Parlamentosu geçen hafta cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 14 Kasım’da yapılmasına karar verdi. Olası bir ikinci tur 21 Kasım’da yapılacak. Siyasi gözlemciler, cumhurbaşkanının cumhurbaşkanlığı seçimiyle aynı zamana denk gelecek şekilde erken genel seçim kararı alabileceğini öne sürüyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu