Sağlık

Boğaz ağrıları için 10 doğal çözüm

Kabartma tozu, tuz, bal ve hatta çikolata… Mutfağınızdaki birçok yiyecek boğaz ağrısı ve iltihap için doğal ilaçlar olabilir. İşte boğaz ağrısı için 10 doğal çözüm.

Boğaz ağrısı için 10 doğal çözüm

Boğazınız ağrıdığında ne yaparsınız? Çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen eczacının çoğu insan için çok iyi olduğunu söylediği ilaçları satın alıyorsunuzdur.

Sık sık işe yaramasına rağmen, gerçek şu ki, boğaz ağrısı veya grip gibi basit bir şey söz konusu olduğunda bile, doktor gözetimi olmadan ilaç almak büyük bir risktir. Bunun nedeni, ilaçların insanlarda farklı şekilde etki etmesi ve bileşiklerine karşı alerji gibi durumlar için risk altında olmanız ve özellikle tehlikeli olan yanlış dozu almanıza neden olmanızdır.

Boğaz Ağrısı İçin 10 Doğal Çözüm #1

STRAGMA AĞRISI İÇİN 10 DOĞAL ÇÖZÜM

Boğaz ağrısı için antiseptik (mikrobik öldürücü), antibakteriyel (antibakteriyel) ve analjezik (rahatlatıcı) özelliklere sahip, birkaç gün içinde sorununuzu çözebilecek doğal ilaçları listeledik.

Su ve tuz ile garaj

Tarif, yarım çay kaşığı tuz ile bir bardak sıcak sudan oluşur. Günde birkaç kez, üç defaya kadar gargara yapmak yeterlidir. Boğazınızı yakmamak için su sıcaklığına dikkat edin.

Limon kekikli çay

Üç yemek kaşığı kekik ile çay yapın (tabaklara koyduğunuzla aynı olabilir). Sıcak tüketin, süzün ve içmeden önce yarım limonu sıkın. Kekik, antiseptik görevi görür ve solunum sistemini temizlemenin yanı sıra elbette boğaz ağrılarını gidermeye yardımcı olur.

Ballı Elma Sirkesi Çayı

Bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı balı bir bardak ılık suda seyrelterek çay yapın. Tadı çok iyi olmayabilir, ancak boğaz ağrısı için mükemmel bir çaredir.

Sarımsak

Sarımsak, allisin adı verilen bir bileşiğe sahiptir ve boğaz ağrısına neden olan bakteri ve mikropları öldürebilir. Taze bir diş sarımsağı emerken ikiye bölüp her bir yanağınıza birer yarısını koyarak tüm kompozisyonun keyfini çıkarabilirsiniz. Günde en az bir kez yapıldığında boğaz ağrısına çok yardımcı olur.

Su buharı

Bazen boğaz ağrısı tam olarak iltihaptan değil, özellikle hava kuruysa tahrişten kaynaklanır. Bu durumda, su buharı ortamı nemlendirmek ve boğaz ağrılarını gidermek için mükemmeldir. Ve bunu suyu kaynatıp buharda pişirerek kolayca yapabilirsiniz. Başınızı bir şeyle örtün ve tüm buharı emmeye çalışın. Yanıklara karşı dikkatli olun.

Karbonat

Kabartma tozunun ana avantajları arasında antibakteriyel özellikleri vardır. Bu nedenle, iltihap ve boğaz ağrısı ile savaşmaya yardımcı olur. Bu durumda faydalarından yararlanmak için yarım çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonatı bir bardak ılık suda seyreltin. Günde iki kez (yutmadan) günde en az üç kez gargara yapın.

karanfil

Karanfil, yağında bulunan öjenol adı verilen bir madde sayesinde analjezik işlevlere sahiptir. Bu madde aynı zamanda güçlü bir doğal antiseptik ve antibakteriyeldir. Tüm bu faydalardan yararlanmak için günde birkaç kez birkaç karanfil çiğnemeniz yeterlidir.

nane çayı bal

Bu çay lezzetli olmasının yanı sıra boğazı temizlemeye ve temizlemeye yardımcı olur ve analjezik görevi görür. Bunu yapmak için 300 ml kaynar suda bir avuç nane ile çay yapın ve içmeden önce bir yemek kaşığı doğal bal ekleyin.

Zencefil çayı

Boğaz ağrısı için en iyi doğal ilaçlardan biri zencefildir. Karanfil örneğinde olduğu gibi çiğnenebilir, ancak bu kök harika bir antibakteriyel olduğu için çay olarak da alınabilir. İçeceği hazırlamak için bir parça zencefili bir bardak suda kaynatın. Ardından içeceği yaklaşık 10 dakika bekletin ve içmeden önce süzün. İdeal olarak, boğaz ağrısı azalıncaya kadar çayı günde en az 3 kez için.

Bitter çikolatayı deneyin

Daha önce duymamış olabilirsiniz, ancak bitter çikolata boğaz ağrısıyla savaşmaya yardımcı olabilir. Ancak bunun için bileşiminde en az yüzde 70 kakao içermesi gerekir. Uzmanlara göre kakao, iltihap önleyici etkiye sahip ve iltihapla savaşmaya yardımcı olan maddeler olan flavonoidler içerir. Aynı zamanda kakao yağı boğazın nemli kalmasına yardımcı olur ve tahrişi önler.

Boğaz Ağrısı İçin 10 Doğal Çözüm # 2

BOYUN AĞRISI NEDENLERİ

Boğaz ağrısı ağrılı ve rahatsız edici olabilir. Bununla birlikte, çoğu boğaz ağrısı küçük bir hastalıktan kaynaklanır ve tıbbi tedavi olmaksızın geçer.

Çeşitli koşullar boğaz ağrısına neden olabilir:

viral enfeksiyonlar

Boğaz ağrısına aşağıdaki gibi viral bir hastalık neden olabilir:

Soğuk algınlığı en yaygın viral enfeksiyon türüdür.

– Ses teli enfeksiyonu (larenjit).

Mononükleoz (öpüşme hastalığı), genellikle kalıcı bir boğaz ağrısına neden olan viral bir enfeksiyondur.

– Kabakulak, uçuk veya grip gibi diğer viral enfeksiyonlar.

Bakteriyel enfeksiyonlar

Bakteriyel bir enfeksiyon da boğaz ağrısına neden olabilir. Bu olabilir:

– Genellikle tıkanıklık veya öksürük ile kendini göstermeyen boğaz ağrısı.

– Bademciklerin iltihaplanması veya enfeksiyonu.

– Bademciklerin etrafındaki dokuların enfeksiyonu (peritoneal apse).

– Epiglot kültür (epiglot).

– Göbek iltihabı (diş eti iltihabı).

Nadiren, gonore veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon.

Tahrişler ve yaralanmalar

Bir haftadan uzun süren boğaz ağrısına genellikle tahriş edici maddeler veya aşağıdaki gibi yaralanmalar neden olur:

Düşük nem, sigara, hava kirliliği, çığlık veya boğazın arkasından burun akıntısı nedeniyle boğazda tahriş.

– Alerji veya burun tıkanıklığı durumunda ağızdan nefes alma.

Gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) bir belirtisi olabilecek boğazda mide asitlerinin birikmesi. GÖRH genellikle mide ekşimesi, ağızda ekşi tat veya öksürük ile kendini gösterse de bazen tek semptom boğaz ağrısıdır.

Ağızda keskin bir cisimle düşme sonucu oluşan kesik veya delinme gibi ensede yaralanma.

– Kronik yorgunluk sendromu (aşırı yorgunluğa neden olan bir durum).

Viral hastalıklar boğaz ağrısının en yaygın nedeni olduğundan, tedavi etmek için antibiyotik kullanmamak önemlidir. Antibiyotikler viral enfeksiyonların seyrini etkilemez. Aşırı antibiyotik kullanımı sizi mide bulantısı, kusma, ishal ve mantar enfeksiyonları gibi alerjik reaksiyon ve yan etki riskine maruz bırakır. Antibiyotikler ayrıca vücuttaki faydalı bakterileri öldürebilir ve tehlikeli antibiyotiğe dirençli bakterilerin büyümesine neden olabilir. Farenjite bağlı boğaz ağrısı için antibiyotik tedavisi gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu