Teknoloji

Bakan Mustafa Varank, stabilize silahlı kule sistemini test etti

ASELSAN mühendisleri tarafından deniz araçları için tasarlanan yeni nesil Pul-2 Uzaktan Komutalı Silah Sistemi’ni test eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “İhtiyacı karşılayacak” dedi.

Bakan Mustafa Varank, stabilize silahlı kule sistemini test etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından iki yıl önce duyurusu yapılan Konya Teknoloji Sanayi Bölgesi’nde (KTEB) 70 bin metrekare alan üzerine inşa edilen ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nda incelemelerde bulundu. Tayyip Erdoğan.

Fabrikanın Ar-Ge merkezini de ziyaret eden Varank, savunma sanayiinde yenilikçi projeleri inceledi. ASELSAN Konya Genel Müdürü Bülent Işık ve diğer yetkililerden bilgi alındı.

YER 80 TOS

Bakan Varank, ASELSAN mühendisleri tarafından deniz araçları için tasarlanan 12,7 mm ve 7,62 mm sabit platformlu makineli tüfek ve 40 mm bombaatar ile entegre olabilen yeni nesil Stamp-2 Uzaktan Komutalı Silah Sistemi’ni test etti.

Yüzde 80 lokaliteye sahip olan sistem, Varank’ın sipariş ettiği testi başarıyla geçti.

Bakan Mustafa Varank, 1 numaralı stabilize silahlı kule sistemini test etti

“ASELSAN KONYA KURDU”

Varank, tesisin kısa süre önce üretime başladığını belirterek, şöyle devam etti:

Konya ciddi ihracat yapabilen bir şehir ve sanayi sektörü çok yoğun faaliyet gösteriyor. Konya sanayisini daha fazla katma değer haline getirmek için ASELSAN ve Konya’daki sanayiciler iş birliği yaparak ASELSAN Konya’yı kurdu. Bu tesis üretime girmiş ve tam kapasite çalışırken Türkiye’nin ihtiyacı olan stabilize kule sistemlerini üretmek için açılmıştır. Şu anda arkadaşlarımız faaliyetlerine devam ediyor. Az önce stabilize bir kule sistemi testi yaptık.”

Türkiye’nin savunma sanayinde çok ciddi ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan Varank, yerli üretim oranlarına ve dışa teknolojiye bağımlılığına son vererek sanayisini daha ileriye taşımak için büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

Bakan Mustafa Varank 2 numaralı stabilize silahlı kule sistemini test etti

“DEĞERLİ ÜRÜNLERİN YAPILACAĞI BİR BÖLGE İSTİYORUZ”

ASELSAN Konya ve KTEB’in ilk kurulduğu günden bu yana Konyalı üreticilere tüm süreçlerde yardımcı olmak için büyük çaba harcadıklarını anlatan Varank, şunları kaydetti:

“Hem sivil toplum kuruluşlarımız hem de Konya Büyükşehir Belediyesi bizim için burada büyük emek verdi ve bu çaba sayesinde ASELSAN Konya silah sistemleri fabrikasındayız. İnşallah bu alanı daha ileriye taşımak istiyoruz. Bunun katma değeri yüksek üretimde Ar-Ge yapılabileceği ve daha katma değerli ürünlerin üretilebileceği bir alan olmasını istiyoruz. Bu anlamda yakın gelecekte şehrimiz ve ülkemiz için güzel haberler alacağız. Daha önce belirtmiş miydik? TÜBİTAK bu bölgeye gelecek. Buradaki ekosistemi genişleterek, ülkemize ASELSAN Konya ve diğer şirketlerimizle birlikte yüksek teknolojinin geliştirildiği, üretildiği ve tüm dünyaya ihraç edildiği bir sanayi bölgesi kazandıracağız” dedi.

Bakan Mustafa Varank, 3 numaralı stabilize silahlı kule sistemini test etti

Bakan Mustafa Varank 4 numaralı stabilize kule silah sistemini test etti

Bakan Mustafa Varank, 5 numaralı stabilize kule silah sistemini test etti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu