Sağlık

Bağışıklığın anahtarı çinko içeriği yüksek 10 besin

Vücuttaki 300’den fazla enzimin ve birçok biyokimyasal sürecin çalışmasında yer aldığı bilinen çinko, genel sağlığın anahtarlarından biridir. İşte yeterli çinko alımı için tüketilmesi gereken besinler.

Çinko bakımından zengin 10 gıda, bağışıklık sisteminin anahtarı

Çinkonun insan yaşamındaki rolü açıktır, genel sağlık için gereklidir. Ancak bu elementin çok küçük dozlarda gerekli olduğunu ve yeterli miktarın aşılmasının zehirlenmelere yol açabileceğini unutmamalıyız.

Aynı zamanda eksikliği önemli hasarlara neden olabilir, bu nedenle çinko alımınızı kontrol etmek çok önemlidir.

Erkekler için günlük çinko alımı 11 mg’ın üzerindedir. Kadınlar genellikle günde 8 mg çinkoya ihtiyaç duyarken, bu oran hamilelik sırasında 12 mg’dır.

Çinkonun vücuttaki işlevleri şu şekildedir:

– insülin üretimini uyarır, pankreas fonksiyonunu iyileştirir,

-Sinir sistemini güçlendirir,

– B vitaminlerinin daha aktif emilimi sayesinde saç ve cildin durumunu iyileştirir,

– Oksijen dolaşımını teşvik eder, metabolizmayı normalleştirir,

– Hamilelik sırasında fetüsün normal gelişimini sağlar,

– Solunum sistemi üzerinde faydalı etkisi vardır,

– Cinsel işlevi normalleştirir, sperm kalitesini artırır,

– Bağışıklık sisteminin koruyucu fonksiyonlarını güçlendirir.

Vücuttaki çinko eksikliği göz ardı edilemez, kendinizi izlemek ve ilk belirtilere zamanında yanıt vermek önemlidir. Eksikliğin başlıca belirtileri koku alma duyusunda bozulma, ishal, gece görmede bulanıklık, yara iyileşmesinin gecikmesi ve kırılganlık ve saç dökülmesidir. Çinkonun vücut üzerindeki etkisi güçlüdür, bu nedenle seviyesi sürekli izlenmelidir.

Risk altındaki kişiler vücuttaki çinko düzeyine özellikle dikkat etmelidir. Yaşlılar, hamileler, alkol bağımlılığı olanlar, vejetaryenler, sindirim sorunları olanlar yüksek risk altındadır.

Bağışıklık için gerekli olan çinko açısından zengin 10 besin #1

ÇİNKO İÇERİĞİ YÜKSEK 10 BESİN

Dengeli bir diyete bağlılık, kesinlikle her insanın ihtiyaçlarını tam olarak karşılamanızı sağlar. İşte çinko içeriği yüksek 10 yiyecek.

Ve

Sığır eti gibi kırmızı etler ideal bir çinko kaynağı olarak kabul edilir. Ancak sığır eti tek çinko kaynağı değildir. Çinko kuzuda da bulunur. Araştırmalara göre, 100 gram sığır eti porsiyonu, günlük alımın yüzde 44’üne eşdeğer olan 4.8 gram çinko içerir. Kırmızı et vücuda 20 gram protein, 10 gram yağ, 176 kalori, B vitaminleri, kreatin ve demir sağlar. Bununla birlikte, çok miktarda kırmızı et tüketmenin, belirli kanser türlerinin yanı sıra kardiyovasküler hastalık riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu hatırlamak önemlidir. Aynı zamanda, etin sebze ve meyvelerle kombinasyonu, bu tür olumsuz sonuçlardan kaçınmanızı sağlar.

Deniz ürünleri

Çinko açısından zengin bir diğer besin de deniz ürünleridir. Beslenme uzmanları, bu maddenin çoğunun istiridyelerde (6 orta porsiyonda 32 miligram) bulunduğunu belirtiyorlar. Bu, günlük alımın yüzde 291’ine karşılık gelir. Diğer deniz ürünleri biraz daha düşük miktarda çinko içerir, ancak yine de eşit derecede sağlıklı kabul edilir. Deniz ürünlerini yemeden önce iyi pişmiş olduğundan emin olmak önemlidir. Bu, gıda zehirlenmesi riskini en aza indirecektir.

baklagiller

Mercimek, nohut ve fasulye gibi baklagiller de iyi çinko kaynakları olarak kabul edilir. 100 gram mercimek, günlük gerekli çinko miktarının yüzde 12’sini sağlar. Ancak bakliyatların da şifalı ot denilen maddeler içerdiğini unutmamak gerekir. Neredeyse tüm minerallerin emilim sürecini bozarlar. Bu nedenle, çinko onlar tarafından hayvansal ürünlerden çok daha kötü emilir. Bununla birlikte, baklagiller vejetaryenler için tek mineral kaynağıdır. Ayrıca vücuda protein, lif ve diğer sağlığı geliştirici besinler sağlayabilirler. Uzmanlar, bakliyatları yemeden önce ıslatmanızı şiddetle tavsiye ediyor. Bu, bileşimlerindeki maddelerin biyoyararlanımını artıracaktır.

yağlı tohumlar

En sağlıklı gıdalardan biri yağlı tohumlardır. Çinko açısından zengin bu gıdalar sağlığınızı önemli ölçüde iyileştirebilir. Bununla birlikte, bazı tohum türlerinin diğerlerinden çok daha faydalı olduğuna dikkat edilmelidir. Kabak çekirdeği çinko açısından oldukça zengindir. Ayrıca vücuda lif, sağlıklı yağlar ve vitaminler sağlayabilirler. Onları diyete dahil etmek, kolesterol seviyelerini düşürmek ve kan basıncını normalleştirmek gibi bir dizi olumlu etkiye sahiptir.

Fındık

Diyetinizde düzenli olarak fındık, kaju fıstığı, antep fıstığı, badem ve çam fıstığı kullanımı çinko alımınızı önemli ölçüde artırabilir. 28 gram kaju, günlük alımın yaklaşık yüzde 15’ini içerir. Ayrıca kuruyemişler her zaman ve her yerde tüketilebilecek çok uygun bir ürün olarak kabul edilmektedir. Son araştırmalar, tüm kuruyemiş türlerinin çok sağlıklı kabul edildiğini göstermiştir. Kardiyovasküler hastalık, diyabet ve kanser riskini azaltır ve ayrıca ömrü uzatır.

Süt Ürünleri

Hangi yiyeceklerin çinko içerdiğini düşünürken süt ve peynir gibi süt ürünlerini listelemek önemlidir. Beslenme uzmanları, süt ürünlerinin çok sayıda biyolojik olarak değerli mineral içerdiğini belirtmektedir. Bu, diyete peynir veya süt ekleyerek, bir kişinin vücudu bu mineralle mümkün olduğunca etkili bir şekilde doyurabileceği anlamına gelir. Bir bardak süt günlük çinko ihtiyacının yüzde 9’unu sağlar. Ek olarak, vücuda kemik ve kas fonksiyonunu iyileştirmek için gerekli olan protein, kalsiyum ve D vitamini gibi bir dizi başka faydalı madde sağlayabilir.

Yumurta

Metali ölçülü olarak içeren yumurtalar da günlük çinko ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, yumurtaların yüksek miktarda besin maddeleri sayesinde bir dizi başka faydalı özelliği vardır. Bir tavuk yumurtası günlük yüzde 5 çinko, 6 gram protein, yaklaşık 5 gram sağlıklı yağ, selenyum ve B vitaminleri içerir.Ayrıca yumurta, birçok insanın yeterince alamadığı bir madde olan kolin için en iyi kaynak olarak kabul edilir.

kepekli tahıl

Kinoa, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve diğer tam tahıllar çinko açısından zengindir. Baklagiller gibi, minerallerin emilimini etkileyen otlar içerirler. Ancak uzmanlar, işlenmiş tahılların bu maddelerden daha azını içerdiğini söylüyor. Beslenme uzmanlarına göre, tam tahıllar mükemmel bir besin kaynağıdır. Vücuda lif, fosfor, demir, B vitaminlerinin yanı sıra selenyum ve manganez sağlayabilirler. İstatistikler ayrıca, diyetlerinde düzenli olarak tam tahıl tüketen kişilerin önemli ölçüde daha uzun yaşadığını göstermektedir. Ayrıca obezite, diyabet ve kanser gibi hastalıkların riskini de azaltır.

sebzeler

Meyve ve sebzeler çok iyi çinko kaynakları olarak kabul edilmez. Ancak bazı türleri vücut üzerinde olumlu etki yapabilir ve bir miktar çinko sağlayabilir. Bunlardan en faydalısı, günlük alımın yüzde 9’una tekabül eden 1 miligram mineral içeren patatesler olarak kabul edilir. Diğer sebze ve meyveler günlük çinko ihtiyacının yüzde 3’ünden fazlasını içermez. Ancak diyete sebze ve meyve eklemek kronik ve tehlikeli hastalık riskini azalttığı için çok faydalıdır.

Siyah çikolata

100 gram bitter çikolata yaklaşık 3,3 gram çinko içerir. Ancak kalorisi 600 civarındadır. Bu konudaki faydalarına rağmen diyete çok dikkatli bir şekilde dahil edilmelidir. Çikolatanın ana yemek olarak kullanılabilecek bir yiyecek olmadığını unutmamalıyız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu