Gündem

Azerbaycan ordusu, bir yıl önce 30 yıllık işgali sonlandırdı

Ermenistan’ın işgal ettiği toprakları 3 yılda 44 günde kurtaran Azerbaycan ordusu. 5 şehir, 4 kasaba ve 286 köyü geri aldı.

Azerbaycan, Karabağ ve çevre illeri geri almak için bir yıl önce başlattığı operasyonda, Ermenistan’ın işgal ettiği toprakları 3 yılda 44 günde kurtardı.

Ermeni güçlerinin Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerine ateş açmasıyla başladı. “vatanseverlik savaşı” Tekeline dönüşen iş, gün geçtikçe şu şekilde büyüdü:

GÜNLÜK OPERASYON

27 Eylül 2020 – Ermeni ordusu, saat 06.00 sıralarında cephe hattında Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivillere geniş çaplı top, top ve havan toplarıyla ateş açtı.

Temas hattına bağlı köylerde Ermeni ordusunun yoğun bombardımanı sonucunda siviller ve askeri kayıplar verilmiş, siyasi altyapı ağır hasar görmüştür.

Bu gelişmenin ardından Azerbaycan ordusu cepheden karşı taarruza geçerek yıllardır işgal ettiği 6 köyü ve bazı stratejik tepeleri kurtardı.

Azerbaycan ordusu 30 yıllık işgale bir yıl önce son verdi #1

AZERBAYCAN MİLLİ MECLİSİ AYNI GÜN ÜLKEDE “SAVAŞ DEVLETİ” İLAN EDİLMİŞTİ

28 Eylül 2020 – Ordu, topraklarını kurtarmak için operasyonunu sürdürürken ülkede kısmi seferberlik ilan edildi.

4 Ekim 2020 – Gabriel şehri işgalden kurtarıldı. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev haberi Twitter hesabından duyurdu.

9 Ekim 2020 – Adrut şehri işgalden kurtarıldı.

10 Ekim 2020 – Azerbaycan ve Ermenistan, insani amaçlarla ceset ve mahkumları değiştirmek için geçici bir ateşkes konusunda anlaştılar.

11 Ekim 2020 – Ateşkesin ardından 24 saat geçmeden Ermeni ordusu Azerbaycan’ın Gence kentine füzelerle saldırdı. Saldırıda 10 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

17 Ekim 2020 – Ermenistan bir kez daha Gence’ye roket saldırısı başlattı. Bu saldırıda aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu 15 sivil hayatını kaybederken 55 kişi de yaralandı. Aynı gün Fuzuli şehri ve birkaç köy işgalden kurtarıldı. Cumhurbaşkanı Aliyev haberi ulusa seslenerek vatandaşlarına duyurdu.

18 Ekim 2020 – Yeni bir insani geçici ateşkes yürürlüğe girdi, ancak bu kez Ermenistan ateşkese uymadı. İran-Azerbaycan sınırında Araz Nehri üzerinde bulunan ve 11. yüzyılda inşa edilen Hudaferin Köprüsü, Ermeni kuvvetleri tarafından temizlendi ve köprüye Azerbaycan bayrağı yerleştirildi.

Azerbaycan ordusu 30 yıllık işgali bir yıl önce bitirdi #2

20 Ekim 2020 – Zengylan şehri işgalden kurtarıldı.

25 Ekim 2020 – Kubadlı şehri işgalden kurtarıldı.

26 Ekim 2020 – ABD’nin inisiyatifiyle Azerbaycan ile Ermenistan arasında mutabık kalınan insani geçici ateşkes yürürlüğe girdi. Ermeni ordusu da Azerbaycan askerlerine ateş açarak üçüncü kez ilan edilen ateşkesi ihlal etti.

27 Ekim 2020 – Ermeni ordusu Barda şehir merkezine bombalı saldırı düzenledi. Saldırıda biri çocuk 5 kişi hayatını kaybetti.

28 Ekim 2020 – Berda’da Ermeni ordusu tarafından bir saldırı daha düzenlendi. Bombalama 21 sivilin hayatını kaybetti.

8 Kasım 2020 – Sembolik Karabağ şehri Susa işgalden kurtarıldı.

10 Kasım 2020 – Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında üçlü bir deklarasyon imzalandı. Ermenistan yenilgiyi kabul ettikten sonra, Ağdam, Kelbecer ve Laçın vilayetlerini Azerbaycan’a iade etme sözü vererek savaşı sona erdirdi.

20 Kasım 2020 – Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında olan Ağdam’a girdi.

25 Kasım 2020 – Kelbacher Azerbaycan’a iade edildi.

30 Kasım 2020 – Ermeni kuvvetleri 28 yıl önce işgal ettikleri Laçin’den çekildi.

Hamlham Aliyev: Pasini’ye ne oldu VİDEO

3 İL AYRILMALI

Azerbaycan ordusu 44 günde 5 şehir, 4 kasaba ve 286 köyü işgalden kurtardı, imzalanan açıklamaya göre Ermeni ordusu Ağdam, Kelbecer ve Laçın vilayetlerini terk etmek zorunda kaldı.

SİHAS DESTEĞİYLE ASKERİ BİRİMLERİN TAHRİBATI

İnsansız hava aracı (İHA) Azerbaycan’ın zaferinde kilit rol oynadı.

Ermeni topçu birlikleri bu SİHA’lar tarafından vuruldu, işgal edilen topraklar askeri birlikler imha edilerek kurtarıldı.

Azerbaycan ordusunda Türkiye’nin desteğiyle 33 yıllık hasret sona erdi.

Türk SİHA’nın Dağlık Karabağ savaşında hedefleri vurduğu anlar VİDEO

Azerbaycan ordusu 30 yıllık işgale bir yıl önce son verdi #3

Azerbaycan ordusu 30 yıllık işgale bir yıl önce son verdi #4

Azerbaycan ordusu 30 yıllık işgale bir yıl önce son verdi # 5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu