Ekonomi

Ayakkabı ihracatında tüm zamanların ağustos ayı rekoru kırıldı

Geçen ay 157 milyon 80 bin dolar ihracat yapan deri ve deri ürünleri sektörü, yılın sekiz ayında 1 milyar 95 milyon 217 bin dolarlık yurtdışı satış gerçekleştirdi.

Ayakkabı ihracatı ağustos ayı için tüm zamanların rekorunu kırdı

Türkiye İhracatçı Birlikleri (TİM) tarafından toplanan verilere göre, Ağustos 2020’de 97 milyon 893 bin dolar olan deri ve deri ürünleri ihracatı bu yılın aynı dönemine göre yüzde 60,5 artarak 157 milyon 80 bin dolara ulaştı.

Yılın ilk sekiz ayında sektör, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 27,8 artışla 1 milyar 95 milyon dolar yurtdışı satış gerçekleştirerek 217 bin dolara ulaştı.

Sektörün Türkiye’nin toplam ihracatındaki payı geçen ay %0,8 oldu.

EN ÇOK RUSYA ALIYOR

Ağustos ayında deri ve deri ürünleri sektörünün en çok ihracat yaptığı ülke Rusya olarak kayıtlara geçti.

Geçen ay Rusya’ya 15 milyon 565 bin dolarlık ihracat yapıldı. Rusya’yı 8 milyon 903 bin dolarla Almanya ve 8 milyon 748 bin dolarla İtalya izledi.

1 numaralı ayakkabı ihracatı ile Ağustos ayı tüm zamanların rekoru kırıldı

“EN ÇOK AYAKKABI İHRACATI OCAK-AĞUSTOS DÖNEMİNDE YAPIYORUZ”

İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak, ihracat yaptığı ilk 3 ülkeden Rusya’ya %148, Almanya’ya %12 ve İtalya’ya %62 ihracatı artırdı. çoğu geçen ay. Kaydedildiğini söyledi.

Geçen ay 167 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydeden ocenocak, bu dönemde satın alma gücü yüksek ve istikrarlı bir ekonomiye sahip OECD ülkelerine ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artarak 512 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Ocenocak, AB ülkelerine yüzde 18 artışla 408 milyon dolar ihracat yaptıklarını söyledi. “2021 yılının 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla ihracat yaptığımız ülke yüzde 32 artışla 91 milyon dolar ile Rusya oldu. Yine bu dönemde Almanya’da 82 milyon dolar, 61 milyon dolar İtalya’da 56 milyon dolar, Irak’ta 56 milyon dolar ve İspanya’ya 50 milyon dolar ihracat yaptık.” dedi.

2 numaralı ayakkabı ihracatında tüm zamanların rekoru kırıldı

TÜM YILLARIN AĞUSTOS KAYDI

Ocenocak, yan ürün gruplarıyla ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ağustos ayında en çok ihracat yapan ve tüm zamanların rekorunu kıran alt sektörümüz geçen ay 90 milyon dolarla ayakkabı oldu. Ayakkabı sektöründe geçen yılın aynı ayına göre yüzde 65’lik bir artış sağladık. Yine Ağustos’ta deri ve kürk giyim sektörü yüzde 35 büyüyerek 26 milyon dolar olurken, deri ve kürk sektöründe yüzde 104 artışla 21 milyon dolar, eyer sektöründe ise yüzde 46 artışla 19 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik.

Ocak-Ağustos aylarında en çok ihracat yapan alt sektörümüz ayakkabı oldu. Bu dönemde ayakkabıda %24 artışla 674 milyon dolarlık ihracata ulaştık. Yine bu dönemde yarı mamül deri ve işlenmiş kürk sektöründe yüzde 53 artışla 163 milyon dolar, eyerde yüzde 33 artışla 143 milyon dolar, deri ve kürk sektöründe ise 113 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. %13.

Ayakkabı ihracatında tüm zamanların rekoru kırıldı #3

“ÜRÜN KALİTESİ DURUMUNDA DÜNYA 1 NUMARASIYIZ”

Türkiye Deri Şekerciler Derneği (TDKD) başkanı Gürkan Gözmen de deri ve kürk konfeksiyon sektörünün geçen ay %17 artışla 113 milyon dolar ihracat yaptığını söyledi.

Türkiye’nin tüm ihracat sektörleri ile salgının olumsuz etkilerine aldırmadan ürettiğini satmaya devam ettiğini kaydeden Guzmen, şunları kaydetti: “Tamamen üretken ve ihracata yönelik olan deri, kürk ve hazır giyim sektörü ülkemizin toplam ihracatına katkı sağlamaya devam ediyor. Bu noktada yurt içi ve yurt dışı fuarların doğrudan etkisi olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. İhracat” . ifadeleri kullandı.

Türkiye’nin deri ürünlerin kalitesi açısından dünyada bir numara olduğunu vurgulayan Gözmen, şunları kaydetti:

“Rusya bizim için her zaman önemli ihracat pazarlarımızdan biri oldu ama bu ülkedeki varlığımızı güçlendirirken alternatif pazarlara da girmemiz gerektiğini düşünüyorum. TDKD olarak bu konuda kapsamlı bir çalışma içerisindeyiz. Üyelerimize ihracatta yeni rotalar belirleyecek bir rehber” dedi.

4 numaralı ayakkabı ihracatında tüm zamanların rekoru kırıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu