Ekonomi

Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de

Asgari Ücret Komisyonu’nun işçinin asgari ücretini normal bir iş günü için 166 lira 80 kuruş olarak belirleme kararı Hükümet Gazetesi’nde yayımlandı.

Resmi Gazete'de Asgari Ücret Kararı

Asgari ücretteki artış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Hükümet Gazetesi’nde yayımlandı.

Sayılı İş Kanunu’nun 39. maddesine göre; 4857 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 522. iş sözleşmesinin bu kanun kapsamına girip girmediği ve asgari ücretin belirlenmesinden sorumlu Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 1 Aralık’ta çalışmalarına başladığı ve 16 Aralık’a kadar devam ettiği belirtildi.

ASGARİ MAAŞ 1 YIL, GÜNLÜK 166 Pound 80 Pound

Komitenin dört toplantısı sonucunda 1 Ocak 2022 tarihleri ​​arasında ulusal düzeyde tek tip asgari ücret, tam zamanlı çalışan için asgari ücretin ise 166 lira 80 kuruş olarak belirlenmesine oybirliğiyle karar verildiği bildirildi. ve 31 Aralık 2022.

Resmi Gazete #1'de Asgari Ücret Kararı

“HAK YOK”

Asgari ücretin karar gerekçesinde ödenmesi gereken asgari ücret olduğunu vurgulayarak, “Asgari ücretin belirlenmesini düzenleyen Asgari Ücret Yönetmeliği’ne göre asgari ücret pazarlık konusu değildir. Asgari ücretin belirlenmesinde komitemiz bu kapsamda bir karar almaya çalıştı ve örn. işçilerin yaşam koşulları ve 2022 enflasyon hedefi. Bu kapsamda hareket eden Komisyonumuz, 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında yevmiye yevmiyesini 166 lira 80 kuruş olarak belirlemiştir. Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirlenecek asgari ücret, Resmi Gazete’de yayımını takip eden ayın birinci gününden itibaren yürürlüğe girer.” ifadeler yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu