Teknoloji

Android telefonlar, yüz mimikleriyle kullanılabilecek

Google, engelli kişilerin Android telefonları kullanmasını kolaylaştıracak yeni bir yüz hareketi özelliği üzerinde çalışıyor.

Android telefonlar yüz ifadeleriyle kullanılabilir

ABD’li teknoloji devi Google, engellilerin Android telefonları kullanmasını kolaylaştıracak yeni bir özelliği hayata geçirmeyi planlıyor.

Bu bağlamda Google, akıllı telefon kameraları için özel bir yüz tanıma teknolojisi geliştiriyor.

Yeni teknoloji sayesinde kullanıcılar; Telefonlarını gülümseyerek, kaşlarını hareket ettirerek, ağızlarını hareket ettirerek veya gözlerini farklı yönlere çevirerek kullanabilecekler.

“Android’i herkes için erişilebilir kılmak için telefonunuzu kullanmanızı ve yüz ifadeleriyle iletişim kurmanızı kolaylaştıracak yeni özellikler geliştirdik.” dedi Google, yeni özelliği duyurdu.

google android

“GÖZ VE YÜZ TELEFON KONTROLÜ”

Google’ın açıklamasında, “Artık herkes, manuel veya sesli komutlara ihtiyaç duymadan, mobilitesine uyarlanabilen göz ve yüz hareketleriyle telefonunu kontrol edebiliyor.” dedi.

Yeni geliştirilen özellikler. Google Play Store aracılığıyla Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Google, daha önce sesle etkinleştirilen telefon için özellikler geliştirmiştir, Ancak ileri motor nöron hastalığı ve konuşma bozukluğu olan kullanıcılar için bunların yeterli olmadığını söyledi. Ancak yeni teknoloji, ses olmadan sadece göz ve yüz hareketleriyle kontrol sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu