Sağlık

Alzheimer’ı doğal yaşlanmadan ayıran 8 nokta

Bazen haftanın hangi günü olduğunu unutuyoruz, araba anahtarlarımızı kaybediyoruz veya komşumuzun adını hatırlamıyoruz. Peki, tüm bunlar Alzheimer mı? İşte kendinizi farklılaştırmanıza yardımcı olacak 8 nokta.

Alzheimer'ı doğal yaşlanmadan ayıran 8 nokta

Yaşlanma, kaçınılmaz olarak, normal kabul edilen ve başarılı yaşlanma dediğimiz şeyin kapsamına giren bir dizi değişiklikle birlikte gelir. Bununla birlikte, başta unutkanlık olmak üzere bu yaşlanma belirtilerinin bazılarını, başta hafıza ve öğrenme olmak üzere birçok işlevi etkileyen ilerleyici bir nörodejeneratif hastalık olan Alzheimer hastalığının gelişiminin ilk belirtileriyle karıştırmak oldukça yaygındır.

Alzheimer hastalığı, beynin küçülmesine (atrofi) ve beyin nöronlarından ölmesine neden olan ilerleyici bir nörolojik bozukluktur. Alzheimer hastalığı, kişinin günlük yaşamını etkileyen düşünce, davranış ve sosyal becerilerde kalıcı bir düşüşe neden olan demansın en yaygın nedenidir.

Alzheimer'ı doğal yaşlanmadan ayıran 8 nokta #1

ALZHEIMER’İ KEŞFETMEYE YARDIMCI OLACAK 8 NOKTA

Karışıklığı önlemek için Alzheimer belirtilerini doğal yaşlanmayla ilişkili değişikliklerden net bir şekilde ayırt etmemizi sağlayan 8 temel özelliği bir araya getirdik:

1. Hafıza kaybı – geçici olarak unuttuğunuz bir şey

Bazen insanların isimlerini unutmak ve daha sonra hatırlamak endişe kaynağı değildir. Genellikle zayıf dikkat veya konsantrasyondan kaynaklanan anlık hafıza sorunlarının birçok nedeni olabilir.

Bu eksiklikler geçici olabilir ve kaygı, stres veya bazı ilaçların etkileri nedeniyle ortaya çıkabilir. Hafıza kaybı veya amnezi Alzheimer hastalarında en sık görülen semptomlardan biridir. Geçici değildir ve zamanla kötüleşme eğilimindedir. Tarihler veya olaylar gibi son bilgileri unutmanız ve aynı şeyleri tekrar tekrar istemeniz yaygın bir durumdur.

2. Zamanda veya yerde oryantasyon bozukluğu – şu anki tarihi hatırlamıyorum

İçinde bulunduğumuz günü bir an önce unutmak, sadece yaşlılık için değil, normal bir durum olarak da kabul edilir. Stresli durumlarda yaşadığımız günü değiştirebiliriz. Alzheimer hastalarında hem zamansal hem de uzaysal oryantasyon bozukluğu vardır. Alzheimer hastaları, yaşadıkları veya doğdukları yılı bile birçok tarihi unutabilirler.

Ancak aynı zamanda bilinen bir yere ulaşmakta güçlük çekerler ve çoğu zaman nerede olduklarını veya oraya nasıl gittiklerini hatırlamazlar ve kaybolma riskini göze alırlar.

3. Afazi – Kelimeyi Unutmak

Hepimizin başına gelmiştir, bazen belirli bir kelimeyi hatırlamayız ve bu kelime “dilimizin ucundadır”. Genellikle daha sonra, hatta ertesi gün, terim aniden akla gelir. Endişelenecek birşey yok …

Afazi ise kelimenin tam anlamıyla unutkanlığıdır ve ilk belirtiler iletişim ve konuşma güçlüğü olan Alzheimer hastalığında ortaya çıkar. Bu, kelimelerin telaffuzunu etkiler (veya doğru kelimeyi bulamazlar veya çok fazla tekrar ederler), kelime sırası ve imla hataları meydana gelir.

4. Davranış değişiklikleri – Kötü ruh hali

Herkes kötü bir gün geçirebilir. Günlük stres, günlük problemler ve endişeler ruh halimizi geçici olarak değiştirebilir ve bizi sinirli veya kayıtsız hale getirebilir. Bazen rutinlerimizden birini değiştirmek zorunda kaldığımızda bile sinirleniriz.

Bu Alzheimer hastalığında daha da ileri gider. Anksiyete, depresyon, ajitasyon, saldırganlık, sinirlilik, duygusal değişiklikler, sanrılar, halüsinasyonlar, gezinme gibi psikolojik ve davranışsal değişikliklere ve hatta başka nedenlerle açıklanamayan uyku ve iştah bozukluklarına neden olabilir.

5. Nesnelerin yerini unutmak – Anlık kayıp

Araba anahtarlarını nereye bıraktım? Normal. Gün içinde çok iş yapıyoruz ve bazen otomatik olarak bazı şeyleri unutuyoruz. Anahtarı nereye koyduğumuzu hatırlamak istediğimizde hafızamız bizi yanıltabilir.

Ancak eve girdiğimizde ne yaptığımızı hatırlıyoruz ve doğruca mutfağa gittiğimizi ve mutfağın orada, tezgahta olduğunu fark ediyoruz. Alzheimer hastaları sıklıkla nesneleri kaybederler ancak onları bulmak için adımlarını takip edemezler. Ayrıca, sık sık başkalarını kendilerini soymakla suçlarlar çünkü onu orada bırakanların kendileri olduğunu hatırlamazlar.

6. Yargı eksikliği – Kötü kararlar

Deneyim eksikliği veya dürtüsellik nedeniyle hepimiz kötü kararlar verebiliriz. Alzheimer hastaları ise anormal veya uygunsuz davranışlara, işlerini veya mali durumlarını planlamada problemlere ve problem çözmede zorluk yaşarlar.

Gereksiz yere para harcayabilir veya öz bakıma daha az dikkat edebilirler.

7. Apati – Yorgunluk Dönemleri

Yorucu bir gün, üzerimize düşen tüm yükümlülükler nedeniyle yorgunluk veya uykusuzluk, bizi geçici olarak sosyal aktivitelere daha az istekli insanlar haline getirebilir.

Alzheimer hastalarına ne olduğu çok uzak değil. Ancak Alzheimer söz konusu olduğunda, sosyal veya spor aktiviteleri yapmak bir meydan okumadır. Hatta diğer insanlara maruz kaldıkları durumlara geri çekilebilirler.

8. Rutin görevlerde zorluk – Karmaşık görevlerde yardım istemek

Yaşlıların cep telefonu kullanma veya uzaktan kumandayla ayarlama gibi alışılmadık karmaşık görevlerde yardıma ihtiyaç duyması normaldir.

Ancak bu durum alışveriş yapmak, para veya banka hesabı kullanmak, ilaç vermek, tıbbi randevulara gitmek veya seyahat etmek gibi günlük aktivitelerin performansını önemli ölçüde etkilediğinde, kendimizi patolojik bir durumun başlangıcında bulabiliriz.

İleri evrelerde Alzheimer, giyinme gibi daha temel görevleri de etkileyebilir.

Alzheimer'ı doğal yaşlanmadan ayıran 8 nokta #2

ALTSHEIMER RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN ZİHİN DİYET

Birçok araştırma, yediklerimizin yaşlanan beynin düşünme ve hatırlama yeteneğini etkilediğini gösteriyor. Araştırmacılar, yaşlandıkça demansı ve beyin fonksiyon kaybını önlemek için MIND diyetini geliştirdiler.

Yaş ve genetik gibi Alzheimer hastalığı için değiştirilemeyen diğer risk faktörlerinin aksine. İnsanlar diyet, egzersiz ve bilişsel eğitim gibi yaşam tarzı seçimlerini kontrol edebilirler.

Belirli bir diyetin ardından, Alzheimer’ın altında yatan oksidatif stres ve iltihaplanma gibi biyolojik mekanizmaları etkileyebilir.

MIND diyeti nedir?

MIND diyeti, Akdeniz diyeti ve DASH diyet programlarının bir kombinasyonuna dayanmaktadır. Her iki diyetin de Alzheimer hastalığı için risk faktörleri olduğu bilinen kalp hastalığı ve diyabet riskini azalttığı gösterilmiştir.

MIND diyeti, bunamayı önleyen bitkisel gıdalara odaklanır. Kırmızı et, şeker, peynir, tereyağı, margarin ve paketlenmiş ve kızarmış yiyecekler MIND diyetiyle sınırlıdır.

MIND diyetinde yemeniz gereken 8 yiyecek

1. Sebzeler: Günde iki veya daha fazla porsiyon sebze, bir porsiyon lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, pişmiş sebzeler ve salatalar yemelisiniz.

2. Kuruyemiş: Her hafta beş veya daha fazla porsiyon çeşitli kuruyemiş yenmelidir.

3. Zeytinyağı: Ana yemeklik yağ olarak kullanılır.

4. Meyve: Her gün en az 2-3 porsiyon meyve tüketilmelidir.

5. Tam tahıllar: Günde en az üç porsiyon tam tahıl tüketilmelidir. Yulaf ezmesi, kinoa, esmer pirinç, kepekli makarna ve yüzde 100 kepekli ekmek gibi farklı seçenekler tercih edilmelidir.

6. Yağlı balıklar: Somon, sardalye, alabalık, uskumru gibi yağlı balıklar haftada bir yenmelidir.

7. Fasulye, mercimek ve soya: Baklagiller haftada en az dört öğünde yer almalıdır.

8. Kümes hayvanları: Yağsız tavuk veya hindi haftada en az iki kez yenmelidir.

MIND diyetini uygulayan kişilerde bunama ve Alzheimer hastalığı insidansı daha düşük olma eğilimindedir. Gözlemsel çalışmalar, MIND diyetinin Alzheimer hastalığı riskini yüzde 53’e kadar azaltabileceğini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu