Teknoloji

Almanya’dan fenomen reklamlarına yeni düzenleme

Almanya, sosyal medyanın etkisiyle sunulan ürünlerin hangi koşullarda reklam olduğunun belirlenmesi gerektiğine karar verdi.

Almanya'dan fenomen reklamlara yeni düzenleme

Bildiğiniz gibi sosyal medya etkileri son zamanlarda bir çok ürünün reklamını yapıyor ancak paylaştıkları hikayelerin ya da gönderilerin reklam olduğunu belirtmiyorlar.

Alman Federal Mahkemesi, ürün teklifleri, resimler ve etiketler içeren sosyal medya içeriğinin “reklam” olarak etiketlenmesine gerek olmadığına karar verdi.

REKLAM YAPILMALIDIR

Kararda, gönderi aşırı reklam içeriyorsa veya fenomene dönüşü varsa reklam olarak ilan edilmesi gerektiği belirtildi.

Sonuç olarak Instagram etkileri, paylaştıkları fotoğraflarda ürünün markasını ön plana çıkarmayı ve kullanıcıları ürünün Instagram hesabına yönlendirmeyi başardılar.

Kararda; Bu etiketlerin kullanıcıları şirket web sitelerine veya doğrudan ürün bağlantısına yönlendirmemesi şart koşulmuştur.

Almanya'dan fenomen reklamlar için yeni düzenleme #1

Berlin’de haksız rekabetle mücadele eden Sosyal Rekabet Birliği, yasadışı ve kayıt dışı reklamı yapılan 3 fenomene dava açtı.

Davada, Cathy Hummels ve Leonie Hanne adlı iki kişinin, kendilerine gelir sağlanmadığı için yasayı ihlal etmedikleri iddia ediliyor.

Luisa-Maxime Huss fitness fenomeninin reklamının rekabet yasasını ihlal edecek şekilde yapıldığı tespit edildi.

Huss’ın paylaştığı jam fotoğrafa koyduğu etiketin kullanıcıları doğrudan ürünün Instagram hesabına gittiği ortaya çıkınca, o dönem hem Huss’ın hem de şirketin davadan fayda sağladığı düşünülüyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu