Gündem

Almanya’da maliye ve adalet bakanlıklarına baskın

Savcıların “kara para aklamayı gizleme” iddiasıyla gerçekleştirdiği baskın, sabahtan beri devam ediyor.

Almanya'da Maliye ve Adalet Bakanlıklarına Baskın

Almanya’da Maliye ve Adalet Bakanlığı, kara para aklama soruşturması kapsamında Osnabrück Savcılığı’na baskın düzenledi.

Savcılar, polisle birlikte başkent Berlin’de bu sabahtan beri Maliye ve Adalet Bakanlığı’na ait binalarda arama yapıyor.

KORKU FİNANSMANI, SİLAHLAR VE İLAÇLAR

Osnabrück savcılığının 2020 yılından itibaren yürüttüğü kara para aklama soruşturması kapsamında gerçekleştirilen baskına gerekçe olarak, Alman gümrüklerine bağlı Mali İstihbarat Birimi (FIU), yetkililerin şüpheli olarak hazırladığı banka raporunu da sundu. Afrika ülkelerinde kara para aklama, terörün finansmanı, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı.

BELGELER DURDURULDU

Osnabrück Cumhuriyet Başsavcılığı, Temmuz 2020’de Köln’deki Alman gümrüklerine bağlı FIU karargahında soruşturma yürüttü.

Bu soruşturma sırasında savcılar, FIU ile Alman Maliye ve Adalet Bakanlıkları arasında kapsamlı bilgi iletişimini gösteren belgelere el koydu.

ARAŞTIRMA BAKANLIK ÇALIŞANLARI İÇİN DEĞİL

Almanya Maliye ve Adalet Bakanlıkları temsilcileri, konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda, soruşturmanın bakanlık yetkililerine yönelik olmadığını ve Alman savcıların soruşturma başlattığını vurguladı. “Bankaların sunduğu raporlar polise ve yargıya ibraz edilmiyor” şüpheyle yürüttükleri soruşturmaya desteklerini ifade ettiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu