Teknoloji

Almanya, telefonlara 7 yıl boyunca güvenlik güncellemesi istiyor

Almanya, telefon üreticilerinin cihazlarda en az 7 yıl boyunca güvenlik güncellemeleri sağlamasını zorunlu kılmak istiyor.

Almanya 7 yıldır telefonlar için güvenlik güncellemesi istiyor

Akıllı telefon üreticileri, ara sıra yapılan güvenlik güncellemeleriyle telefonları harici saldırılara karşı daha dayanıklı hale getiriyor.

Ancak markalar; Özellikle eski modellere desteğini sonlandırıyor ve yalnızca yeni telefonlarda güvenlik desteği sunuyor.

Alman federal hükümeti, telefon üreticilerinin cihazlara en az 7 yıllık güvenlik güncellemeleri ve yedek parça sağlamalarına izin vermesi için Avrupa Birliği’ne baskı yapıyor.

Daha önce Avrupa Komisyonu bunun 5 yıllık bir süre olması için çalışmıştı. Ama Almanya 2 yıl daha istiyor.

Almanya 7 yıldır telefonlar için güvenlik güncellemeleri istiyor #1

ÜRETİCİLERE KARŞI

DigitalEuropa Telefon Endüstrisi Destek Ekibi, güvenlik güncellemelerinin 3 yıl ile sınırlandırılmasını ve sadece ekran ve pilleri kapsayacak şekilde yedek parça desteği istiyor.

MARKALAR ZAMANINIZI DÜŞÜK TUTAR

Akıllı telefon üreticileri genellikle daha yeni modellerde güvenlik güncellemeleri sunar. Apple genellikle beş yıl boyunca özellik ve güvenlik güncellemeleri sunarken, üçÇoğu Android telefon üreticisi, üç veya daha az dönemi kapsayan hizmetler sunar.

Örneğin Samsung, güvenlik güncellemelerini 2021’de yalnızca dört yılı kapsayacak şekilde sunacağını duyurdu.

Güvenlik güncellemeleri olmayan telefonlar saldırılara karşı savunmasız hale gelir. Bu da tüketicileri yeni bir telefon almaya zorluyor.

2023 yılında yürürlüğe girmesi beklenen bu yeni Avrupa Birliği teklifi, müşterilerin telefonlarını daha uzun süre kullanmalarını sağlayacak ve e-atık miktarını önemli ölçüde azaltacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu