Gündem

Ali Erbaş, Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi açılış programında konuştu

Programda konuşan Ali Erbaş, “İslam, dünyanın her yerinde aynı evrensel değerleri savunan ve yaşatmak için çaba gösteren bir barış dinidir” dedi. Programın açılışından önce Kuran-ı Kerim okundu.

Ali Erbaş, Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi'nin açılış programında konuştu

Uluslararası Dua Konferansı başladı.

Konferansta ileri enlemlerde yaşayan Müslümanlar arasında takvim birliğinin sağlanması amaçlanırken, program Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın konuşmasıyla açıldı.

Konferansa Türkiye’den ve yurtdışından çok sayıda bilim insanı, uzman ve araştırmacı katılırken, 2 günlük müzakerelerin ardından ortak bir kararın açıklanması bekleniyor.

“BÖLÜMÜNE İNANIYORUM”

Konferansla ilgili basın mensuplarına bilgi veren Erbaş, Uluslararası Namaz Konferansı’nı bugün ve yarın İstanbul’da iki gün boyunca düzenledik. Özellikle Avrupa ve ileri enlem ülkelerinde 2016 yılında başlayan namaz vakitleri konusundaki anlaşmazlıkların giderilmesi, takvim ve namaz vakitlerinin birliğinin sağlanması için çalışmalar yapılmıştır.

Umalım ki bugün yapılan bu çalışmaların sonucu, tüm Avrupa ülkelerinden ve çeşitli İslam ülkelerinden konferansa katılan bilim adamları ile tamamlanacaktır. Birlik sağlanacaktır. Namaz vakitlerinde farklılıkları ve çatışmaları en aza indirecek bir birlikteliğin bugün ve yarın bu konferansta yapılacak görüşmelerle sona ereceğini düşünüyorum.

Umarım alimlerimizin bu konudaki tartışmaları özellikle Avrupa ülkelerinde namaz vakitlerinde çıkan çatışmaları en aza indirir ve birlik sağlanır. dedi.

Ali Erbaş, Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi #1 açılış programında konuştu

“İslam yüzyıllardır insanlığa rehberlik etmiştir”

Konferansta konuşan Erbaş, şunları söyledi: “Zengin bir ilim ve hikmet müktesebatının, ilim geleneğinin ve yüzyıllardır insanlığa rehberlik eden sürecin varlığı açıktır. Avrupa’da yaşayan Müslümanların kendilerine has soru ve sorunlarını çözmeleri önemlidir. mevcut şartlar, bu zenginliğe bağlı.

Bu bağlamda dini takvimdeki bölüm ve konuların ortak kararlarla tamamlanması sağlanmalıdır. Avrupa coğrafyasının bugün İslam’ın temsili için çok önemli bir merkez olduğunu vurgulamak isterim. Avrupa’daki Müslüman kardeşlerimiz, eğitimleri, güvenleri ve çalışkanlıkları ile büyük bir potansiyele sahiptir.

Bu fırsatlar doğru bir şekilde değerlendirildiğinde Avrupalı ​​Müslümanlar, ümmetin ve insanlığın aydınlık geleceğine ciddi katkı sağlayacaktır. İslam, tüm dünyada aynı evrensel değerleri savunan ve yaşatmaya çalışan bir barış dinidir.

Bu anlamda İslam’ın adalet, barış ve refah ilkeleri bağlamında Avrupa’ya hizmetlerinizi büyük bir fırsat olarak görmek gerekir. Çünkü Avrupa’da yaşayan Müslümanlar da dil, din, ırk, mezhep, kılık gözetmeksizin Avrupa’nın ve tüm insanlığın refahı ve huzuru için çalışmayı ilke edinmişlerdir. ifadeleri kullandı.

Ali Erbaş, Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi #2 açılış programında konuştu

Ali Erbaş, Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi #3 açılış programında konuştu

Ali Erbaş, Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi #4 açılış programında konuştu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu