Sağlık

Alerjiye neden olan 8 sebze

Sebzelerin de çeşitli alerjilere neden olabileceğini biliyor muydunuz? İşte hayatı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen 8 alerjik sebze.

Alerjiye neden olan 8 sebze

Bitki alerjisi olan kişilerde, aşırı bir bağışıklık tepkisi ile çeşitli reaksiyonları tetikleyen IgE adı verilen bir antikor bulunur. Bu antikor, alerjiye neden olan bitki daha önce tüketilmiş olsa bile üretilebilir.

Alerji semptomları değişkendir, yoğunluğu değişkendir ve vücudun bir veya daha fazla bölümünü etkileyebilir. Bir kişi doğal veya işlenmiş bu tür yiyecekleri tükettiğinde ortaya çıkabilir.

Hepimizin gıdalardaki farklı bileşiklere aynı şekilde tepki vermediğine dikkat edilmelidir. Her beden farklıdır. Bu nedenle, bir kişiyi etkileyen şey mutlaka diğerlerini etkilemez.

Bitkisel kaynaklı gıdalara karşı alerjik reaksiyonlara genellikle belirli bir madde veya molekül neden olur.

Alerjik reaksiyonlara neden olabilecek en yaygın 8 sebze:

Alerjiye neden olan 8 sebze

HAVUÇ

Garip gelebilir, ancak havuç alerjisi olan insanlar var. Polen alerjiniz varsa, muhtemelen havuç alerjiniz de vardır. Polen alerjisi olan kişilerin sebzelere alerji geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Bu, bileşenlerinin yapısal benzerliğinden kaynaklanmaktadır. Polen proteinleri havuçlara benzer. Ayrıca havuçtaki alerjenik proteinler pişirsek bile kaybolmaz. Suçlu, havuçla geçen uçucu bir alerjendir.

En yaygın havuç alerjisi belirtileri şunlardır:

– Anafilaksi (nefes darlığı, düşük tansiyon ve bilinç kaybı),

– artan kalp hızı,

– baş dönmesi,

– Karışıklık ve yoğun kaygı.

Alerjiye neden olan 8 sebze

KEREVİZ

Kereviz de alerjiye neden olabilir. İnsanlarda kereviz reaksiyonları henüz tam olarak araştırılmamıştır. Bununla birlikte, yan etkiler ortaya çıkarsa, almayı bırakmanız ve derhal bir doktora danışmanız önerilir.

Alerjiye neden olan 8 sebze

SOĞAN

Soğanlar, dolaşımı iyileştiren özel bir metal olan kükürt içerir. Ancak bu metal bazı kişilerde alerjik reaksiyonların sebeplerinden biri olabilir.

En yaygın belirtiler şunlardır:

– Kendinizi hasta hissetmeyin,

– kusma,

– ishal,

– Karın krampları,

– Ürtiker (temas yoluyla),

– Anafilaksi (bazı durumlarda),

– hava yollarının iltihabı,

Soğan alerjisi semptomlarının genellikle hemen ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Alerjiye neden olan 8 sebze

BAHARAT

Biber, hardal, kimyon ve anason da bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Ancak genellikle karışım şeklinde tüketildikleri için teşhis edilmeleri biraz daha zordur. Ayrıca %100 güvenilir olan çok fazla test yoktur.

Olası semptomlar şunları içerebilir:

– Rinit,

– konjonktivit,

– Astım (solunması halinde),

– Cilt reaksiyonları (egzama).

Bu baharatları düzenli olarak tüketmiyorsanız ve gerçekten alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız, bunlardan kaçınmak veya az tüketmek daha iyidir.

Alerjiye neden olan 8 sebze

ELMA

Marul, bazı insanlarda yaygın bir alerjiye neden olabilir. Alerji durumunda anafilaksi de oluşabilir. Ayrıca yapraklarında bulunabilen farklı patojen bakteriler nedeniyle tüketimine daha fazla dikkat edilmelidir. Bunlar hastalığa neden olabilir.

Her durumda, sebzeleri dikkatlice dezenfekte etmek gerekir.

Alerjiye neden olan 8 sebze

ISPANAK

Ispanak alerjisi en yaygın sebze alerjilerinden biridir. Bu sebze, vücutta hormon ve nörotransmitter görevi gören bir kimyasal olan histamin açısından zengindir ve fazlalığı, özellikle sindirim sisteminde olumsuz koşullara yol açabilir.

Vücuttaki aşırı histamin belirtilerinden bazıları şunlardır:

– migren,

– baş dönmesi,

– tansiyon sorunları,

– aritmiler,

– Arı kovanları,

– Sindirim sistemi sorunları.

Alerjiye neden olan 8 sebze

SARIMSAK

Bu alerjinin bildirilmiş çok az vakası olmasına rağmen, sarımsak alerjisi vardır. Bu yüzden sarımsak alerjisi olan kişilerdenseniz dikkatli olun. Bazı insanlar için semptomlar çok hafiftir. Sarımsak alerjisini hoşgörüsüzlükle karıştırmak kolaydır. Ancak diğerlerinde tehlikeli olabilir.

Sarımsak alerjisinin en yaygın belirtileri şunlardır:

– ishal,

– Anafilaksi,

– Karın ağrısı,

– Mide bulantısı ve kusma,

– Cilt tahrişi,

Dilin şişmesi.

Alerjiye neden olan 8 sebze

KUŞKONMAZ

Kuşkonmaz alerjisi üzerine yapılan bir araştırma, bu sebzeyle temas eden, bu sebzeyi soluyan veya tüketen kişilerin aşağıdaki semptomlara sahip olduğunu göstermiştir:

– Rinit,

– Anafilaksi,

– bronşiyal astım (nefes alma),

– Ürtiker.

Bu sebzeyi tüketiyorsanız ve yan etkiler yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Alerjiye neden olan 8 sebze

HEMEN DOKTORA BAŞVURUN

Yan etkiler görülür görülmez doktora başvurulması profesyonel bir değerlendirme ve ilgili teşhis için çok önemlidir. Bildiğiniz veya alerjiniz olduğunu düşündüğünüz yiyeceklerden uzak durun ve beslenme planınızdan tamamen çıkararak yakınlarınızı bu alerji hakkında bilgilendirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu