Ekonomi

Akkuyu NGS’de dünyanın en güçlü inşaat vinçlerinden biri daha devreye

Akkuyu nükleer santralinde inşaat çalışmaları yeni ve güçlü ekipmanlarla devam ediyor.

Dünyanın en güçlü inşaat vinçlerinden biri Akkuyu nükleer santralinde devreye alındı.

Dünyanın en güçlü vinçlerinden biri olan ikinci Liebherr LR 13000 portatif vinç, Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli mevkiinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali (NGS) sahasına kurularak devreye alındı.

AYNI MODELDEN İKİ 5 GELON BU ALANDA

Dünyada bulunan aynı model 5 vinçten 2’si, Türkiye’nin ilk nükleer santralinin şantiyesinde devreye alındı.

İkinci güç ünitesinin reaktör binasına bir vinç yardımıyla iç koruma kabuğunun ikinci katmanı yerleştirilerek reaktör şaft destek kirişi monte edilerek bu yılki inşaat ve montajının temel işleri tamamlandı.

Dünyanın geleneksel olarak tasarlanmış en güçlü paletli aracı olan Liebherr LR 13000, 3.000 tona kadar yük kaldırabilir.

Dünyanın en güçlü inşaat vinçlerinden biri olan Akkuyu NGS # 1'e layık görüldü

ANEP AKKUYU’DA DEV AT ZORUNLU

Büyük boyutuna rağmen, bu dev vinç, 70 tona kadar bireysel bileşenlerin bireysel ağırlıkları sayesinde nakliye açısından dünyanın en ekonomik vincidir.

BİRİNCİ GÜÇ ÜNİTESİNDE SERVİS YAPILAN ATIN BENZERİNE İKİNCİ BİRİMDE İZİN VERİLDİ

Akkuyu Nükleer A.Ş. NGS İnşaat Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürü Sergei Butckikh yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Önemli inşaat faaliyetlerinin uygulanması planlanırken, şu anda ilk güç ünitesinde çalışmakta olan benzer bir Liebherr LR 13000 vincin getirilmesine karar verildi. İkinci ve üçüncü güç ünitelerinin şantiye alanlarında büyük yüklerin ve yapıların montajının sağlanması ihtiyacı nedeniyle aynı model bir başka vinç de Akkuyu nükleer santralinin şantiyesine nakledildi. Vinç, deniz yoluyla Akkuyu nükleer santraline ve oradan da Doğu Kargo terminaline taşınmadan önce İtalya’daydı. “Tek kaldırma yapısı, birçok kule vinci ile çevrili kapalı bir alana kurulduğundan, bu işlem Rus, Türk ve Hollandalı uzmanlardan oluşan kurulum ekibinin ek çalışmasını gerektirdi.” dedi.

Dünyanın en güçlü inşaat vinçlerinden biri olan Akkuyu NGS 2'ye layık görüldü

AKKUYU NGS SEKTÖRÜ AĞUSTOS 2019 İNŞAATINDA İLK AT TAKILDI

İlk Liebherr LR 13000 vinci, Ağustos 2019’da Akkuyu NGS şantiyesine kuruldu. İç koruma muhafazasının ikinci ve üçüncü katmanları olan destek ve itme kirişleri monte edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu