Ekonomi

Akaryakıt zamlarını açıklayan EPGİS: Biz de mağduruz

Enerji Petrol İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), akaryakıt fiyatlarındaki art arda artışların ardından, “Biz de mağduruz. “Sermayemiz eridi” dedi.

Yakıt artışlarını duyurdu, EPGIS: Biz de mağduruz

Son dönemlerde art arda yapılan artışların ardından akaryakıt fiyatları yanmaya başladı.

“Kurbanıyız”

Zam haberini yayınlayan Enerji Petrol İkmal İstasyonları İşverenleri Derneği (EPGİS), bu kez resmi Twitter hesabından duyurdu. “Biz de mağduruz” bir açıklama yaptı.

KÂR MARJINI ARTIRMAK İSTİYORDU

Döviz kuru artışının ardından artan akaryakıt fiyatları nedeniyle bayilerin kar marjlarının düştüğünü belirterek, EPDK’dan asgari ücretin yükseldiği oranda kar marjlarının artırılmasını istedi.

EPGIS bildirisinde aşağıdaki ifadeler kullanılmıştır:

“DAYANIŞACAK GÜCÜMÜZ YOK”

“Ayrıca yükselen akaryakıt fiyatlarının da mağduruyuz. Her artış yeni sermayeye ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor. Her artış sabit kar marjlarımızı yüzde bir oranında düşürüyor. Distribütör ve bayilerin satılan litre başına toplam kârı yüzde 9, yani 55’in karşılığı. kuruş 25 kuruş kargoya, 18 kuruş banka ve kredi kartlarına gidiyor ve işyeri satışların ortalama yüzde 85’ini kredi kartı kullanıyor.evet bu şüpheli, nakliye masrafları bayinin kar payının yarısını ortadan kaldırıyor maalesef. servis istasyonlarından uzak bölgelerde bayinin 55 kuruş kar marjı, bayinin 55 kuruş olan kar marjını sıfıra bile getirebilir. Nakliye masraflarını dahil etmek kabul edilemez. bayiler, yıllardır toplam dağıtım kar marjında. Kalan 12 kuruş ile istasyonumuzdaki çalışanlarımızın maaşı, SGK, yemek ve yol giderleri, elektriği karşılayacağız. Elektrik, su ve diğer işletme maliyetlerini karşılamamız bekleniyor. Sermayemiz erozyona uğradı, dayanacak gücümüz kalmadı. İş yerlerimizi kapatmak istemiyoruz. ”

Akaryakıt Fiyat Artışlarını Açıklayan EPGIS: Mağduruz #1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu