Gündem

Aileleri korkutan bulaşıcı hastalık: EAAH

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Güngör Balta, çocuklar için tehlikeli olan EAAH hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan el, ayak ve ağız hastalığı (HFMD), çocuklarda hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir.

Çocukların toplu olarak yaşadığı okul, kreş gibi ortamlarda el hastalıkları, şap hastalığı (EAAH) bulaşma riskinin arttığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güngör Balta, hastalığın ağırlıklı olarak 5 yaş altı çocukları etkilediğini söyledi. İlk yaş grubu 1’de daha şiddetli olabileceğini söyleyen Balta, yaz ve sonbahar aylarında ılıman bölgelerde ve zirvelerde sık görüldüğü uyarısında bulundu.

Aileleri korkutan bulaşıcı hastalık: EAAH #1

“ÇOCUKLAR ZAYIFLIK VE İŞTE BAŞLAR”

Medical Park Ordu Hastanesi Pediatri Uzmanı Dr. Güngör Balta, el-ayak hastalığının çocukluk çağında sık görülen ateş ve döküntü ile karakterize viral, bulaşıcı bir hastalık olduğunu söyledi.

Hastalığın en belirgin özelliğinin ağız yaraları, el ve ayaklarda ve bazen de vücutta kızarıklıklar olduğunu bildiren Uzm, Dr. Balta, EAAH semptomları hakkında şunları söyledi: “Hastalığın ilk belirtisi ateştir. Başlangıçta başka bir bulgu olmayabilir. Ateş genellikle hafiftir (37.5 ila 38.5 derece). Hasta yorgunluk ve iştahsızlık hissetmeye başlar. Ateşin yükselmesinden 2 ila 3 gün sonra ağızda, ağız mukozasında ve dilde ağrılı şap lezyonları ortaya çıkar. Bebekler kaygı ve sürekli ağlamadan şikayet edebilirler. Ağızdaki yaralar beslenmeyi sınırlar. Daha sonra avuç içi ve ayak tabanlarında, eller ve ayakların uç kısımları da dahil olmak üzere hafif ağrılı ve sulu döküntüler görülür. Bu döküntüler genellikle kaşıntılı değildir, ancak bazı durumlarda kaşıntılı olabilir. Semptomlar 7 ila 10 gün içinde kaybolur ve hastalık azalır. Bazen çocuğun vücudunun direncine bağlı olarak kızarıklık 1 aya kadar sürebilir.

Virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan EAAH’ın insandan insana doğrudan temas yoluyla ve dolaylı olarak bulaştığını belirten Dr. Dr. Güngör Bilek Desteği; “Hastanın ağız salgıları, boğaz ve burun sıvıları ve öksürük yoluyla havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır. Ayrıca enfekte bir kişinin dışkısı ile temas yoluyla da bulaşır. Enterovirüs grubundaki birçok virüs bu hastalığa neden olabilir. Bu virüsler arasında Koksaki A (16), Koksaki (B) ve Enterovirus 71 en sık görülen virüslerdir. dedi.

Aileleri korkutan bulaşıcı hastalık: EAAH #2

“OKULLARIN, ANAOKULLARIN VE PARKLARIN ENFEKSİYON RİSKİ YÜKSEK”

Uzm, kötü sağlık koşulları, düşük sosyoekonomik durum, geniş aileler ve geniş çevrelerin görülme sıklığının arttığını kaydetti. Dr. Güngör Balta, özellikle okul, anaokulu gibi çocukların bir arada yaşadığı ortamlarda bulaşma riskinin yüksek olduğunu ve küçük salgınlara yol açabileceğini vurguladı.

Dr. Güngör Balta şöyle devam etti: “Özellikle anaokulları gibi yerlerde küçük çocuklara bakan katılımcılar, hastalığı kendi elleriyle diğer çocuklara bulaştırabilir. Bebek bezi teması ve tuvalet eğitimi sonrası el yıkamadan diğer çocuklarla uğraşırken bulaşma daha kolaydır. Çocuklar kirli çevre ile temas ederek birbirlerine oyuncaklarla bulaştırırlar. Ayrıca çocukların sıklıkla ellerini ağızlarına götürme reflekslerinin olması hastalık riskini arttırmaktadır. “Kirlenmiş yiyecek, içecek ve havuz suyundan bulaşma olasılığı olsa da, bu şekilde bulaşma olasılığı daha düşüktür.”

εκφρ. Dr. Güngör Balta, “LEAHH’de, başlangıçta sadece ateşle ortaya çıkar, daha sonra ağızda yaralar ve diğer bulgular ile kendini gösterir.” dedi. Dr. balta, Hastalığın tanısı fizik muayene bulguları ile konur. Laboratuvar testleri tanıda pek yardımcı olmaz. Gelişmiş merkezlerde hücre kültürü, PCR ve serolojik yöntemlerle virüs izolasyonu yapılabilmektedir. Ama bunlar çok gerekli ve pahalı yöntemler değil” dedi. Aşağıdaki bilgileri paylaştı: “Virüs hastaların salgıları yoluyla bulaşıyor. Orta derecede bulaşıcı bir hastalıktır. Vücuda girdikten sonra 4 ila 6 günlük bir kuluçka dönemi vardır. Semptomların başlamasından 1 hafta sonra bulaşma devam eder. Hastalık kendi kendini sınırlayan ve reflü hastalığıdır. Ağız ve boğazdaki yaralar, beslenme güçlüğüne ve sıvı kaybına neden olabilir. Hastalığın tekrarlama olasılığı vardır. “Enterovirüs 71’in neden olduğu HFMD’de menenjit, ensefalit ve miyokardit gibi hayatı tehdit eden komplikasyonlar nadir olmakla birlikte, bunlar mümkündür.”

Aileleri korkutan bulaşıcı hastalık: EAAH # 3

“EN ÖNEMLİ ÖNLEM EL YIKAMADIR”

Hastalığın spesifik bir tedavisinin olmadığını belirten Dr. Dr. Güngör Balta, “Miyokardit ve menenjit gibi komplikasyonlar HER YERDE ortaya çıkarsa immünoglobulin tedavisi verilebilir. Tedavi hastanın semptomlarına göre yapılır. Ateşi kontrol etmek için ateş düşürücüler (parasetamol, ibuprofen) kullanılabilir. Diğer viral hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da aspirin kullanılmaz. Ağızdaki yaralar çok ağrılıdır. Bunun için topikal analjezik jeller kullanılabilir. Bu lezyonlar ağrılı olduğu için hastanın sıvı ve soğuk yiyecekler alması şikayetlerini azaltır. Sıcak ve katı gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. Baharatlı ve tuzlu yiyecekler ağrıyı artırabilir. Beslenme güçlüğü nedeniyle aşırı sıvı kaybı olan çocuklara sıvı takviyesi yapılabilir. Vücudun diğer bölgelerindeki döküntüler hafif ağrılıdır. Bazen kaşıntı olabilir, antihistaminikler kullanılabilir. “Bu döküntüler sonradan vücutta iz bırakmaz.” ifadeleri kullandı.

Hastalığın yayılmasını önlemek için en önemli önlemin el yıkamak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Güngör Balta, “En yaygın bulaşma şekli el temasıdır. Özellikle halka açık alanlarda çocuklara bakan kişilerin ellerini sık sık yıkaması önemlidir. Ortak alanların dezenfeksiyonu kadar, paylaşılan oyuncak ve malzemelerin temizliği de önemlidir. Enfekte olduğu tespit edilen çocukları izole etmek hastalığın yayılmasını önleyebilir. “Anaokulları ve okulların yayılmasını ve bulaşmasını önlemek için ellerinizi sık sık yıkamak ve hijyen kurallarına uymak önemlidir.” konuşmasını bitirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu