Sağlık

ABD’de koronavirüslü goriller aşılanacak

Atlanta Hayvanat Bahçesi’ndeki bazı goriller pozitif test edildikten sonra yetkililer, koronavirüse duyarlı türler için özel olarak yapılmış bir aşı verileceğini açıkladı.

ABD'de koronavirüs gorilleri aşılanacak

ABD’nin Georgia eyaletinin Atlanta kentinde bulunan Atlanta Hayvanat Bahçesi, 10 Eylül’de koronavirüs pozitif goriller için yaptığı basın açıklamasında, goriller iyileştikten sonra onlara özel olarak yapılmış bir hayvan aşısı verileceğini duyurdu.

Yetkililer, Zoetis’in hayvanlar için geliştirdiği aşının daha önce ülkede koronavirüse duyarlı hayvanlara uygulandığını ve hasta gorillerin yanı sıra orangutanlar, kaplanlar, Afrika aslanları ve leoparlara da uygulanacağını söylüyor.

açıklamada “Atlanta Hayvanat Bahçesi, USDA (USDA) ve Georgia Eyalet Veteriner Hekimi tarafından Zoetis aşısını kullanma yetkisine sahiptir” açıklamalara yer verildi.

Goriller NASIL enfekte oldu?

Atlanta Hayvanat Bahçesi’ndeki goriller, öksürük, burun akıntısı ve iştahsızlık fark ettikten sonra bakıcıları tarafından test edildi.

Semptomatik gorillerin ilk test sonuçlarının pozitif çıkmasının ardından tedaviye başlayan veteriner hekimler, 20 gorili herhangi bir semptom göstermeden yakından takibe aldı.

Yetkililer hayvanların virüsü nasıl bulaştırdığını açıklıyor “Gorillerin virüse nasıl bulaştığı kesin olarak bilinmese de Hayvan Bakım ve Veteriner Ekipleri, bulaşmanın Covid pozitif bakım ekibinin bir üyesinden kaynaklandığına inanıyor. Ekip üyesi aşıları tamdı, kişisel koruyucu ekipman (KKD) kullandı ve işe geldiği gün asemptomatikti. açıklamalarda bulundu.

ABD #1'de koronavirüs gorilleri aşılanacak

HAYVANLAR İÇİN ZOETİS CORONAVIRUS aşısı

Hayvan koronavirüs aşısı ilk olarak geçen yıl ABD merkezli özel bir hayvan sağlığı şirketi olan Zoetis tarafından geliştirildi.

Ocak 2021’de San Diego Hayvanat Bahçesi’ndeki büyük maymunlara virüs bulaştıktan sonra Zoetis Ar-Ge ekibi deneysel koronavirüs aşısını acil kullanım için hayvanat bahçesi personeline gönderdi. Aşının virüse karşı güvenli ve makul ölçüde etkili olduğu bildirildi.

Hayvanlara, kedi ve köpeklere yönelik aşının tamamlandığı ve Danimarka’da milyonlarca vizonun pozitif çıkmasının ardından aşının geliştirilmesinin vizon üzerine odaklandığı bildirildi.

ABD # 2'de koronavirüs gorilleri aşılanacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu