Gündem

ABD: Kuzey Kore ile ön koşulsuz görüşebiliriz

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Porter, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasıyla ilgili “acil sorunu” çözmek için ön koşulsuz olarak Kuzey Kore ile görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

ABD: Kuzey Kore ile kayıtsız şartsız görüşebiliriz

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jalin Porter, Kuzey Kore ile gergin ilişkiler ve diyalog sürecini değerlendirdi.

“ŞARTSIZ GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ”

Porter, düzenlediği basın toplantısında, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile kayıtsız şartsız görüşmeye hazırız ve Pyongyang’ın bu adıma olumlu yanıt vereceğine olan güvenimiz tam” dedi. ifadeleri kullandı.

ABD: Kuzey Kore ile koşulsuz pazarlık yapabiliriz #1

AMAÇ NÜKLEER SİLAHLARA İLİŞKİN AÇIKLAMANIN YIKILMASIDIR

Porter, “Kore Yarımadası’nın tamamen nükleer silahlardan arındırılmasının” ABD’nin ana hedefi olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Bu ayın başlarında ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore’nin füze denemelerini ülkenin komşuları ve uluslararası toplum için bir tehdit olarak göstererek, Pyongyang’ı yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konusunda diyaloğa geri dönmeye çağırdı.

Son haftalarda, Japonya, Güney Kore ve ABD’den üst düzey diplomatların ev sahipliğinde düzenlenen üçlü bir toplantıda, Kuzey Kore’nin füze testlerine olası bir yanıt tartışıldı.

Taraflar, Pyongyang’a yönelik yaptırımların baskısı ile diyalog sürecini sürdürerek, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusundaki işbirliklerini sürdürme konusunda mutabık kaldılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu